A díjat a Magyar Zene Házában adták át a MÉSZ képviselői

A Stróbl-Csonka család jelenlétében, a Magyar Zene Házának hangdómjában adták át szeptember 23-án a 2023-as Csonka Pál-érmet, melyet évről évre a Magyar Építőművészek Szövetségének tagjaiból álló kuratórium ítél oda a szerkezettervezői és építészeti  együttműködés kiemelkedő példáit létrehozó szakembereknek. A helyszínválasztás nem véletlen, idén az épület alkotói: Sou Fujimoto tervező, Varga Bence projektvezető építész és Puskás Balázs szerkezettervező vehették át a kitüntetést. 
 

Fotó: MÉSZ/AHA

A Csonka Pál-érmet a nemzetközi hírű tudós és több építészgeneráció tanítómesterének tiszteletére a Magyar Építőművészek Szövetsége 1988-ban alapította. A kitüntetés az építész- és tartószerkezet-tervezők alkotó együttműködését hivatott elismerni. A Somogyi Krisztina által moderált díjátadón a MÉSZ képviseletében Golda János és Kiss Gyula méltatták a komplex teljesítményt elismerő kitüntetés jelentőségét, Kovács Csaba pedig a kitüntetetteket laudálta, kiemelve, hogy a Magyar Zene Háza létrehozása során megvalósult együttműködés példa értékű. Sou Fujimoto, Varga Bence és Puskás Balázs sok évi eredményes partnersége nyomán válhatott csak valóra a számos díjjal elismert kortárs épület, amely a 21. századi építészet új irányvonalának jeles példája. 

 

 

Az ünnepség a hangdóm Budapest építészetét bemutató vetítésével kezdődött, és Sou Fujimotónak az épületet és a tervezési koncepciót bemutató rövid prezentációjával zárult. A szokatlan helyszín kissé próbára tette a megszólalókat, akik nehezen találták meg a helyüket a kör alakú térben, ahol köztudomásúlag nincs kitüntetett pont, csak azonos értékű periféria. Ugyanakkor épp a centrális tér és a demokratikus téri helyzet eredményezte, hogy a hivatalos rendezvény bensőséges ünnepléssé alakult, ahol a kitüntettek családtagjait épp úgy köszöntötték, mint magukat az alkotókat.

 

Az OCTOGON szerkesztősége nevében is gratulálunk a díjazottaknak, akik közül Sou Fujimoto és Varga Bence az oldalunkon korábban közölt exkluzív interjúban beszéltek a projekt kihívásairól és tapasztalatairól. Az OCTOGON magazin 2021/8-as lapszámában Bán Dávid írt a Magyar Zene Házáról, amelyet ITTMartinkó József kritikáját ITT, továbbá az épület speciális üvegszerkezetének műhelytitkairól pedig ITT olvashattok.

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Best of Octogon 2021 | Sou Fujimoto

Best of Octogon 2021 | Sou Fujimoto

Visszatekintve az elmúlt évre Martinkó József, az Octogon magazin főszerkesztője kiemelt 10 meghatározó építészeti projektet a 2021-ben megjelent lapszámokból. Ezúttal íme a Sou Fujimoto által tervezett Magyar Zene Háza, amelyet korábbi cikkünk újraközlésével idézünk fel.

 A ház mint lombkoronatest

A ház mint lombkoronatest

A zene mellett az építészetbe is beavat minket a Magyar Zene Háza.

Ezen az állomáson nem csak az autó töltődik fel

Ezen az állomáson nem csak az autó töltődik fel

Új szintre emelte egy dán stúdió azt, amit egykor „benzinkútnak” hívtunk.

Hirdetés