Európa-szerte óriási várostervezési kihívást jelent a felmelegedés, főleg a nagyvárosokban. 

Az elmúlt évek és az idei nyár hőhullámai elviselhetetlen forróságot hoztak az európai kontinensre, azon belül Magyarországra is. Hazai kutatók felmérésből kiderül: az európai nagyvárosok vezetői tisztában vannak a nyári forróság veszélyeivel. Most a magyar mérnökökkel együtt elkezdték keresni a megoldást is. A Paulinyi & Partners tervezőiroda, az Európai Űrügynökség (ESA) szerződéses partnereként, műholdas földmegfigyelési adatokkal és a hazai, valamint a külföldi önkormányzatok bevonásával dolgozza ki szolgáltatását, amelynek segítségével hűvösebb, élhetőbb városrészeket alakíthatnak ki a közeljövőben.

Az Európai Unió Climate-ADAPT nevű platformjának előrejelzése szerint a klímaváltozás emberi egészséget fenyegető hatásai közül az emelkedő hőmérséklet a legsürgetőbb. Ez egész Európára jellemző jelenség, amit a földrajzi fekvés befolyásol. A nyarakat szinte elviselhetetlenné tevő hőszigethatás pedig a városok méretével és népsűrűségével hozható összefüggésbe. A térképen jól látszik, hogy a leginkább veszélyeztetett területek, ahol a legerősebb a hőszigethatás, Franciaország déli része, Olaszország, a Balkán-félsziget és Románia déli területei. Magyarországot közepes mértékben veszélyeztetik a hőhullámok, Budapesten azonban akár 6°C fokkal is növelhetik a hőmérsékletet a hőszigetek.

Hőhullámok gyakorisága és a hőszigethatás mértéke (Forrás: EEA)

Az idei július volt az egyik legmelegebb hónap Magyarországon a mérések kezdete óta. A hőség különösen érzékenyen érinti a városlakókat, itt több fokkal is magasabb lehet a hőmérséklet, mint a zöld területeken. A jövőben még erősebb hőhullámok várhatók, ez pedig több tucat európai nagyváros lakóinak az egészséget veszélyezteti. Az beépített és aszfaltozott felületek könnyen elnyelik a hőt, ami magasabb hőmérsékletet eredményez, mint például a parkos területek esetében.

„Az elmúlt hetek hőségriadói jól mutatják, hogy az emelkedő hőmérséklet hatásai számos európai nagyvárosokban egyre égetőbb problémát jelentenek. Felmérésünk azt mutatja, a városvezetők és ingatlanüzemeltetők is tudják, hogy cselekedni kell, de nincs a kezükben ehhez megfelelő eszköz. Építészként különösen nagy felelősségünk van az élhető környezet kialakításában, ezért is dolgozunk jelenleg is a megoldáson. Szakembereink egész évben az ESA támogatásával fejlesztik HeatScape Resolve nevű szolgáltatásunkat, amely segítheti a hőszigetek kezelését.” – mondta Dr. Paulinyi Gergely DLA, a Paulinyi & Partners Zrt. elnök-vezérigazgatója.

A HeatScape Resolve egy olyan szimulációs módszer, amely műholdas földmegfigyelési adatok felhasználásával segíti a városi hőszigethatás csökkentését célzó intézkedések kidolgozását. A Paulinyi & Partners az űrből érkező adatsor kiegészítésére Budapesten is végez helyszíni méréseket, legutóbb a 13. kerületben monitorozták a hőmérséklet alakulását. A júliusi hőhullám alatt mért eredményekből jól látszik, hogy a zöldfelületek aránya közvetlen hatással van a terület mikroklímájára. Az aszfaltos, betonos területen elhelyezett HSR3 nevű mérőállomás konzekvensen magasabb hőmérsékleti értékeket mért, mint a tőle nagyjából 400 méterre, de zöldövezetbe elhelyezett másik szonda.

Hőmérsékleti különbségek a 2024. júliusi hőhullám alatt (Forrás: Paulinyi & Partners)

A megoldási javaslatok kidolgozásához a tervezőiroda több magyarországi, lengyelországi és olaszországi önkormányzatot is megkérdezett arról, milyen intézkedéseket tesznek a városi hőmérséklet csökkentésére. A válaszok azt mutatják, hogy a döntéshozók szemében a legegyértelműbb megoldás a zöldterületek növelése és a faültetés (76%), valamint a csapadékvíz helyben tartása (59%). Népszerű intézkedés még a párakapuk telepítése, majd ezt követi az épületek energetikai felújításának támogatása. Az ugyanakkor egyértelmű, hogy az önkormányzatok és beruházók is keresik azt a komplex megoldást, amely települési szinten alkalmas a klímaváltozás negatív hatásainak csökkentésére. Összesen 17 válaszadó is hasznosnak tartana egy olyan szimulációs eljárást, amely segíti őket a városi hőszigethatás megfékezésében.

„Az önkormányzatoktól kapott visszajelzések alapján látjuk, hogy az irodánk által fejlesztett szolgáltatás iránt valós az érdeklődés a várostervezők részéről. Az a célunk, hogy az ESA-val együttműködve részletes megoldási javaslatot tudjunk kidolgozni, amely már rövid távon beépülhet a várostervezési rutinfolyamatokba. A HeatScape Resolve szolgáltatással már a projektek előkészítése során képesek leszünk javaslatokat tenni a hőszigethatás csökkentésére, akár városnegyedek szintjén is.” – mondta el Németh Roland projektvezető, Paulinyi & Partners Innovations automatizációs fejlesztési vezetője.

Az iroda legújabb fejlesztéseit és a városi hőszigethatás csökkentéséről készített tanulmányát a nemzetközi szakmai közönségnek is bemutathatja a szeptemberi URBIS 24 Konferencián, Rómában, ahol a tanulmány szerzője, Dr. Sárközi Réka, a Paulinyi & Partners szakértője tart majd előadást. Az iroda szakértői ezt követően a Nemzetközi Asztronautikai Kongresszuson, Milánóban is bemutatják a projektet, 2024. október 14-én.

Forrás: Sajtóinformáció




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Járókelők előnyben – a Szent Gellért rakpart gyalogosbarát átalakítása

Járókelők előnyben – a Szent Gellért rakpart gyalogosbarát átalakítása

Nagy Eszter, a Koppenhágai Egyetem tájépítész szakos hallgatójának várostervezési diplomamunkája

Az egykori amerikai álom mára a modern kori várostervezés rémálma lett

Az egykori amerikai álom mára a modern kori várostervezés rémálma lett

A városok népsűrűsége csak növekszik, részben az elavult szabályok miatt azonban a lakhatás egyre drágább.

Ezzel a városépítő játékkal tényleg kizárhatod a külvilágot

Ezzel a városépítő játékkal tényleg kizárhatod a külvilágot

A Townscapert a skandináv várostervezés és mesekönyvek inspirálták.

Hirdetés