Hirdetés

Az ORA építészei úgy gondolják, hogy koncepciójuk jó példája lehet annak, hogyan kell hozzányúlni az öreg házakhoz.

A cseh építésziroda, az ORA fiatal tervezői egy régi épület belsejében alakítottak ki otthont. Az iroda eddig leginkább kisebb munkákat vállalt, így igazi kihívással néztek szembe akkor, amikor a tulajdonosok azzal a kéréssel keresték meg őket, hogy egy régi tanyaépület alakítsanak át. A középkorban épült házat a kommunizmus idején gabonatárolásra használták, amelyben a belső terek egykori jellegzetes elemei szinte teljesen megsemmisültek, de eredeti pompáját ez sem tudta megtörni.

Az ég felé szárnyaló tető és a külső tégla burok - ennyi maradt hasznosítható az egykori impozáns épületből. Az ORA viszont a háztulajdonosokkal együtt úgy döntött, hogy

a felújítás során megpróbálja leutánozni a régi szerkezetet, hanem a megmaradt rétegekből kihozza a legtöbbet: így marad meg a homlokzat kissé romos jellege.

A tanya belső tereit átalakították úgy, hogy közben figyeltek az eredeti arányok megtartására, a korábbi három szint helyett kettőt alakítottak ki. A homlokzatba nagy nyílásokat fúrtak, amely leköveti a kortárs építészet vonalvezetését.

A tereprendezés szintén nélkülözhetetlen része volt a projektnek, amellyel Štěpánka Černá tájépítészt bízták meg. A morvaországi Zadní Arnoštovban található ház kertjét úgy tervezték meg, hogy egybeolvadjon a körülötte lévő, természetes tájjal. Ennek megfelelően nincsen kerítése, de annál több gyümölcsfát telepítettek bele, így olyan lett, mintha a rét folytatása lenne.

Az ORA építészei úgy gondolják, hogy koncepciójuk jó példája lehet annak, hogyan kell hozzányúlni az öreg házakhoz. Szerintük, ha az építészek szembesülnek azzal, hogy egy épület öreg és sérült, akkor azon kell elkezdeni gondolkodni, hogyan lehet integrálni a felhasználható darabokat egy új koncepcióba. Ha ellenkező módon cselekszenek, akkor az könnyen lehet történelemhamisítás. 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Új arcot kapott ez a dózerolásra ítélt, háromszintes ház a Sas-hegyen

Új arcot kapott ez a dózerolásra ítélt, háromszintes ház a Sas-hegyen

Egyszerű geometriai formák ritmusát adja vissza a budai ház, amelyről a 190-es, 2024/2-es lapszámunkban jelent meg kritikánk.

Notre-Dame: öt évvel a tűzeset után, hol tartunk most?

Notre-Dame: öt évvel a tűzeset után, hol tartunk most?

A tervek szerint idén december 8-án nyitja kapuit a párizsi Notre-Dame, miután befejeződik a 2019-es tűzesetet követő helyreállítás legjelentősebb szakasza. A munkálatok elképesztő dokumentáltsággal folynak a nyilvánosság előtt, és már lekerültek az állványok Viollet-le-Duc elpusztult tornyának másolatáról is. 

ICOMOS-díjjal tüntették ki a ROM Vándor programot

ICOMOS-díjjal tüntették ki a ROM Vándor programot

A Market Építő Zrt. társadalmi felelősségvállalási programjának látványos projektje a romemlékeket konzerváló ROM Vándor, mely elnyerte az ország legrangosabb műemléki kitüntetését.

Hirdetés