A pécsi vásártér egységes arculat mentén történő megújítása volt a feladat.

Ikonikus helyszín Pécsett a vásártér, azt mondják, amit nem lehet kapni a pécsi vásárban, az nem is létezik. Egy-egy forgalmasabb napon akár 18-20 ezer ember is megfordul itt, sokan egy egész délelőttöt is eltöltenek a mintegy 700 árus portékáját mustrálva. A kínálat mellett a terület kialakítása, komfortja ugyanolyan fontos a látogatók számára, ezért az üzemeltetést végző Pécsi Vagyonhasznosító (PVH) Zrt.– amely legutóbb 2014-ben végzett itt jelentősebb fejlesztést – a PTE MIK építészhallgatóit kérte fel a vásártér egységes arculat mentén történő megújítására. Az elkészült ötletterveket egy különleges virtuális kiállítás keretében mutatják be március 8-a és 31-e között, ahol várják a közönség véleményét is.

A pécsi vásártér mind térhasználatát, mind építészeti megjelenését tekintve elavultnak tekinthető, ezért a terület megújítására, fejlesztésének, rendezésének és átépítésének előkészítésére tavaly ősszel városfejlesztési és építészeti együttműködési megállapodást kötött Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata (PMJV), a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK), valamint a Pécsi Vagyonhasznosító (PVH) Zrt. A munkában a PTE MIK építészképzésében tanuló hallgatói vettek részt, két mesterszintű kurzus keretében. A Komplex tervezés 1. első feladatrészében a vásárváros egységes fejlesztési koncepcióját dolgozták ki az Expo Centerrel, a szemközti parkoló területeivel, a Pécsi víz környezetével, valamint a Nyugati ipari út közti területek hasznosításának vizsgálatával.

Ezután a mai kor követelményeinek megfelelő árusítás módjának, helyének kialakításával a vásártér tájépítészeti, építészeti megújítását fogalmazták meg. A Város- és tértervezés című kurzus a fenntartható település- és környezettervezés témakörét vette górcső alá. A hallgatók az „Európa Zöld fővárosa” programot megismerve Pécs Megyei Jogú Várost vizsgálva öntötték tervekbe gondolataikat a város „ZÖLD” fejlesztési irányai kapcsán, majd akcióterületi és környezetalakítási terven keresztül konkrét beavatkozásokat készítettek a pécsi vásártérre. A leendő építészek által adott tervjavaslatok elsősorban tájépítészeti megközelítésűek, de ugyanúgy megfogalmaztak átfogóbb településfejlesztési elképzeléseket, mint építészeti elemeket.  

Pavkovics Lili és Sípos Éva terve

„Pécsi vagyonhasznosítóként fontos számunkra, hogy olyan egységes arculatú modern tereket alakítsunk ki a vásár számára, amik mind esztétikájukban, mind funkcionalitásukban jól hasznosulnak. Ezért kötöttünk háromoldalú együttműködési megállapodást Pécs városával, valamint a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karával. Az együttműködés nem titkolt célja, hogy EU-s támogatások felhasználásával olyan koncepciót valósítsunk meg, ami zászlós hajója lehet Pécs Európa Zöld Fővárosa programpályázatának” – fogalmaz Szabó Szilárd, a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. vezérigazgatója.

„Ahogyan minden más mérnök- vagy alkalmazott művészeti jellegű szakma esetében, az építészképzésben is kiemelt jelentőségű, hogy a pályára készülő egyetemi hallgatók már a képzésük során valós feladatokkal találkozzanak, hiszen ez a későbbi szakmájuk körülményeit modellezi. Mindig figyelünk rá, hogy helyi, illetve környékbeli helyszíneket, vagy kapcsolható témát keressünk, ahol láthatók a valós felhasználók, a valós kontextus, tudunk találkozni a helyszínhez köthető funkció fejlesztőivel, tulajdonosaival is, és így egy-egy közös félév erejéig összekapcsolódva, kölcsönös inspiráció révén készüljenek a hallgatói tervek” – foglalja össze röviden az együttműködés előnyeit dr. Medvegy Gabriella, a PTE MIK dékánja. 

Az elkészült munkákat a kar oktatói és hallgatói által létrehozott virtuális nyilvános kiállításon mutatják be a nagyközönség számára 2021. március 8-a és 31-e között. A kiállítás ezen a linken tekinthető meg.

A kiállítás megtekintését követően közönségszavazás formájában lehetőség nyílik a hallgatói munkák értékelésére a legjobban tetsző öt munka kiválasztásával, valamint szöveges üzenet beküldésével.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Történeti épületdiagnosztikai képzés indul a pécsi egyetemen

Történeti épületdiagnosztikai képzés indul a pécsi egyetemen

A héten még lehet jelentkezni az új szakra.

Építészettel kapcsolatos kutatások is lesznek majd a ZalaZone-on

Építészettel kapcsolatos kutatások is lesznek majd a ZalaZone-on

Együttműködési megállapodás született a Járműipari Tesztpálya és a Pécsi Tudományegyetem közt.

A járvány miatt megváltozott köztérhasználati szokásokat vizsgálja PTE és egy wuhani egyetem

A járvány miatt megváltozott köztérhasználati szokásokat vizsgálja PTE és egy wuhani egyetem

Azt is vizsgálják, hogy miként lehet a tervezési módszerekbe integrálni a közösségi életre vonatkozó egészségügyi előírásokat.

Hirdetés