Mózes Katinka diplomamunkája a KREA Design Iskola belsőépítész-enteriőrtervező szakán.

A 2020/2021-es tanévében végzett belsőépítész-enteriőrtervező hallgató diplomamunkája a közösségépítésről szól. Szociálisan érzékeny téma, ami arra világít rá, mennyire szükségünk lenne egymásra még a leghétköznapibb helyzetekben is. A gyermeküket egyedül nevelő szülők részéről a támogató, segítő közösség iránti igény és szükség – talán sokan bele sem gondolnak – erősebb az átlagosnál. A tervet a szerző írásával közöljük.


Koncepció: Tervezésem során azt tartottam szem előtt, hogy ne a beépített területeket növeljem, hanem inkább a területen már meglévő épületek megtartásával, külső-belső újragondolásukkal és átcsoportosításukkal egy környezettudatosabb életterek születhessenek a választott közösség számára. A funkcionalitáson túl kiemeltem a gondoskodás, az esztétika, a pazarlásmentes életet és a harmónia fontosságát a mindennapokban, melyeket elsősorban a természetben, újrahasznosított bútorok és művészeti tevékenységekben találhatunk meg. 

Helyszín: A szentendrei Papsziget kemping területén helyet kaptak kisebb és nagyobb családok befogadására alkalmas lakóbungalók, elvonulásra alkalmas home office-ok és egy nagy közösségi ház is. A legfőbb funkciókon túl továbbá olyan funkciókra helyeztem a hangsúlyt, amik segítenek az egymásra figyelésben: a szigeten közvetlenül a közösségi ház mellett helyet kapott egy egyedi leülőkkel és magaságyásokkal körülvett tűzrakó, mosoda, gyerekek-felnőttek szórakoztatására egyaránt alkalmas játszótér, medence, napozóterasz, workshop bungaló, kertmozi, installációk, vending bolt, futó pálya, gömbázak és a brutalista stílusú orosz építmények ihlette egyedi tervezésű buszmegálló. 

 

Home office: A pandémia sokunkat kényszerített home office-ba tavaly és idén is. A kis alapterületű épületek esetében ahogy a saját otthonunkban is csak a legszükségesebb dolgokat terveztem, mint például a teakonyha, fürdőszoba, dolgozó sarok, kanapé és természetesen a terasz, ami összekapcsol minket a természettel.

 

Lakóbungalók: Elsősorban hazai tervezők munkáiból (újrahasznosított anyagokból) készített bútorok, burkolatok, lámpák és textilek térbe beépítésükkel számtalan módon képesek az épület új funkcióinak a befogadására és a megváltozott igények, családi struktúrák kiszolgálására.

 

Közösségi ház: Anyaghasználatát és színvilágát tekintve a közösségi ház is a természetközeliséget szem előtt tartva lett megfogalmazva. A régi Motel épületet két külön részre osztottam: az egyik oldal foglalja magába a gyerekmegőrzőt és jógatermet, a köztes területre mosdókat, az épület másik oldalára pedig egy közösségi konyhát, étkezőt és kávézó sarkot terveztem. 

 

A gyerekmegőrzőbe belépve egy impozáns gyerekvár tárul elénk mászókával és labdákkal. A könnyen mozgatható asztalok és székek mellett az egyedi tervezésű ülőpadok tárolókat rejtenek, amit az élénk falszínek, a világos len római rolók és függesztett növények látványa tesz még barátságosabbá.

Az épület másik oldalán található konyha és étkező asztalok homogenitását egy fekete polcrendszer töri meg, illetve ennek leképezése a padlóban. Kihasználva a tágas, fényes teret fűszernövényeket helyeztem el ezen a rejtett LED világítással megspékelt függesztéken. A hajlított székek és asztalok ülőkialakítása átrendezhető, így több funkciót is képes betölteni: jelenlegi állapotában közös étkezőként funkcionál, de például (főző) előadások alkalmával könnyedén átrendezhető. 

Vending bolt: A sziget egyik kuriózuma a monolit, pillangótetős tűzrakó, amit én átdolgoztam és lett belőle egy vending bolt, ami nem más, mint a tűzrakó falakkal és lépcsőzetes fellépőkkel körbevett múltidéző étel-ital automata boltja. A barisol és színezett led lámpák kékes-lilás színvilága egy igazi retro 1970-es évek hangulatát kölcsönzi a pici helynek. A boltban egy csomagátvevő pont, édesség, szárazáru, könyv, meleg étel (ha valaki az aznapi sütés-főzéstől akarja mentesíteni magát) automata vár mindenkit és ha nem sietünk, akkor italunkat-kávénkat is a teljesen elhúzható ablakban, egyedi tervezésű leülőkön élvezhetjük. 

Konzulens tanárok: Bodrogi Fanni, Hitka András 

 

További képek a galériában!


 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Nyilvános illemhelyek és rekreációs egységek Sopronban

Nyilvános illemhelyek és rekreációs egységek Sopronban

Horváth Norbert Péter (Soproni Egyetem Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar) BA diplomamunkája.

Látogatóközpont az egykori Verestorony romjainál

Látogatóközpont az egykori Verestorony romjainál

Hawrlant Benjámin, Debreceni Egyetem Építészmérnöki Tanszékének MSc diplomásának diplomamunkája.

Közösségi tér Szentendrén, a Pap-szigeten

Közösségi tér Szentendrén, a Pap-szigeten

A KREA Design Iskola 2020/2021-es tanévben végzett hallgatóinak diplomamunkái: Bayer Bence belsőépítész-enteriőrtervező

Hirdetés