A GMB Solutions szállította az épület egyedi üvegfalait.

A tervek szerint még az idei évben megnyitja kapuit a Magyar Zene Háza, Budapest egyik új, ikonikus épülete. A városligeti parkkal eggyé olvadó létesítményt Sou Fujimoto, japán építész úgy álmodta meg, hogy a látogatók a koncertek során majd úgy érezzék, mintha a természetben lennének. A hármas funkciójú – előadóművészet, múzeum, zenepedagógia – modern, környezettudatos megoldásokat felvonultató épület egyedi üvegfalai az OROSházaGLAS Kft. gyártásában készültek és a GMB Solutions Zrt. csapata szállította.

 


A különleges építészetű és funkciójú Magyar Zene Háza nemcsak kívülről, hanem belülről is eltér a megszokottól. Az első ránézésre is egyértelmű, hogy a ház nem egyenes vonalvezetésű: különféle ívekből épül fel, melyek a belső terekben is folytatódnak. Mindez az esztétikai érték mellett kihívást is hordozott, például az üvegfalak esetében. A GMB Solutions csapata speciális, szegmensekből felépülő felületekkel érte el, hogy az irodák, a tantermek, a gyermekétkező, a könyvtár és a konyha üvegfalai harmonikusan kövessék az épület íveit.


Az egyenes üvegfalak íves hatását azzal érték el, hogy több szegmensből álló, egyedi méretű, a helyszín adottságaihoz optimalizált falakat építettek be, amelyek a kívánt esztétikai hatást eredményezik.

„Ami még nagy kihívást okozott, hogy az üvegfalak kétrétegű, a thermo üveghez hasonló táblákból épültek fel. A szegmensekből álló íves kialakítás miatt szoknyás üvegeket használtunk. Ez azt jelenti, hogy az üvegszerkezet külső rétege túl van nyújtva, hogy beépítést követően a lehető legkisebb hézag jelenjen meg az egyes üvegtáblák között. Ez mind a felmérés, mind a beépítés során nagy precizitást igényelt, de a végeredmény azt hiszem, önmagáért beszél.”

– fogalmaz Kocsis Tamás, a GMB projektmenedzsere.

Kocsis Tamás


Mindemellett az épület funkciójából fakadóan kiemelten fontos volt a hanggátlás. Ezért a lehető legnagyobb hanggátlású üvegfalak kerültek beépítésre, ráadásul a fogadószerkezetek is eltértek némileg a megszokottól: a GMB számára is újdonságként purenitből készültek, ami egy nagy szilárdságú, jó hangszigetelő tulajdonsággal bíró anyag.


Szokatlanul hosszú ideig, több mint egy évig dolgozott a GMB a projekten, ami annak köszönhető, hogy már a tervezési folyamatban is részt vettek. Rendkívül aprólékosan határoztak meg minden méretet, mintát, színt.

„Kihívás volt az üvegfalak pontos felmérése, kiszerkesztése, gyártása, mindvégig nagyon kellett ügyelnünk a részletekre. Készítettünk egy mintafalat is, amin látta a megrendelő, hogy ténylegesen hogy néznek majd ki a falak. Rendkívül precíz volt a tervezési folyamat, de így valóban megvalósítható dolgok kerültek a tervekre. Összesen 250 m2 üvegfalat építettünk be.”


Bár a létesítmény tervezése során fontos célkitűzés volt a környezethatékonyság, a GMB feladatát ez alapvetően nem befolyásolta, hiszen minden projektjükön újrahasznosítható üvegekkel, alumíniummal és egyéb anyagokkal dolgoznak.


A Magyar Zene Háza várhatóan 2021 végétől várja a zene iránt érdeklődő látogatókat különféle változatos programokkal.

 


GMB Solutions Zrt. | Facebook | Instagram | LinkedIn

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Közel 200 pályázón az építész szakma szeme

Közel 200 pályázón az építész szakma szeme

Lezárult az Év Homlokzata 2023 pályázat jelentkezési időszaka

„Nekünk írták a dalt!”

„Nekünk írták a dalt!”

A hazai popzene hőskorát mutatja be a Magyar Zene Háza első időszaki kiállítása.

Európa után Amerikában is sikert aratott a Liget projekt ikonikus épülete

Európa után Amerikában is sikert aratott a Liget projekt ikonikus épülete

Elnyerte az egyik legrangosabb amerikai építészeti elismerést a Magyar Zene Háza.

Hirdetés