Felhívást tett közzé a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Építőművészeti Osztálya a fiatal építészek elismerésére alapított 2026-os Bálint Építészeti Díjra történő felterjesztésre.

Hirdetés

A díjat Nagy Bálint Kossuth- és Ybl-díjas építész, a FUGA Budapesti Építészeti Központ bő évtizeden át meghatározó művészeti vezetője, a hazai építészgenerációk és a különféle művészeti ágak, kulturális szereplők párbeszédéért felelősséget vállaló volt akadémikusuk emlékére alapították a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Építőművészeti Osztályának tagjai.

A díj hivatása, hogy felhívja a figyelmet azokra a fiatal építészekre, akiknek egyetemi tanulmányuk ill. annak befejeztével kezdődő pályájuk kezdeti eredményei egyszerre képviselnek magas építészeti minőséget, példamutató etikai alapállást és közösségért vállalt felelősséget. Első ízben 2025-ben a díjat Breuer Anna, Baló Dániel és Kálna Dávid-Hartvig Dániel építészek kapták a kuratórium döntése szerint.

A 2026 őszén, másodízben adják majd át a díjat, felterjesztő ajánlással élhet bármely magánszemély, intézmény, szervezet, egyetemi kar, tanszék az alábbi form kitöltésével ill. feltöltésével.

Az ajánlás része kell legyen:

  • A díjra javasolt építész neve, elérhetőségei, a formon megjelölt adatai.
  • Az ajánló neve, elérhetőségei, a formon megjelölt adatai.
  • Egy max. 1 oldalas ajánlás, amelynek tartalma tetszőleges, de amely ki kell térjen a díj hármas célkitűzésére: (1) a kezdeti építészeti teljesítmény minőségére, (2) az etikai alapállás vetületeire és (3) a közösségi szerepvállalásra.
  • Egy max. 10 oldalas képes-rajzos-szöveges anyag (“portfólió”), amelyből a díj kuratóriuma meg tudja ítélni a díjra való alkalmasságot.

A díjra felterjesztett építész életkorára megkötés nincs, de az alapítók kifejezetten minél fiatalabb, diplomájuk megszerzése utáni éveikben járó építészek elismerését tekintik a kezdeményezés fő missziójának.

A FUGA-ban 2026 őszén megrendezendő díjátadó eseményen – a laudációk elhangzása mellett – a kuratórium a díjazottakat általuk szabadon választható témában előadás megtartására kéri fel, amely alkalom a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia Építőművészeti Osztályának nyilvános eseménye.

A díjjal Polgárdi Ákos grafikus által tervezett oklevél és Bajusz Csaba építész készítette díjtárgy jár. A díjazottakat az Építőművészeti Osztály “junior tagjaiként” tartja számon és hívja meg rendezvényeire, eseményeire.

A kuratórium tagjai: Vincze László (elnök), Demeter Nóra, Czigány Tamás, Kalmár László és Szabó Levente építészek, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia rendes tagjai és 2026-ban Baló Dániel, a Nagy Bálint Építészeti Díj 2025-ös díjazottja.

A 2026. évi díj ütemezése:

  • Az ajánlások beérkezésének határideje: 2026. aug. 20.
  • A díjátadó esemény: 2026. szept. vége-október eleje

Forrás: Sajtóinformáció




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Két szakmai díjat is besöpört a BudaPart

A Construction & Investment Journal Legjobb lakóingatlan fejlesztés és Grand Prix elismerését kapta meg. 

Kihirdették a 33,3 négyzetméter kurátori pályázat nyerteseit

A nyertes kiállítása november végétől látható a KÉK-ben.

Bachman Gábor építész-tervezőművész Prima Primissima díjas lett

Átadták az idei Prima Primissima Díjakat péntek este a Müpában.

Hirdetés