• 2018-03-22 09:33
  • Tér

Lagom

Skanska HQ Budapest. 

Mindenekelőtt oldjuk fel gyorsan a főcímet. Lagom. A svédek „éppen elég” életfilozófiája, egyes források szerint nagyon régre megy vissza, mintegy esszenciája a gránitra épült ország szellemiségének. Egyensúlyban a természettel, kiegyensúlyozott élet, praktikusság, puritanizmus, csak semmi felesleges tér, tárgy és holmi. És hasonlók. A svéd Skanska új magyarországi irodájának belsőépítészében is felsejlik a lagom.

fotó @ Batár Zsolt 

Tavaly ünnepelte a magyarországi piaci jelenlétének 30. évfordulóját ez a neves, építőipari és ingatlanfejlesztésben érdekelt vállalat. A Skanska-irodaépületek voltak az elsők itthon, amik a ma már általánosnak mondható fenntartható építészeti, gépészeti megoldásokat, az emberközpontú munkahely létrehozását hirdették, de a pár éve az irodai munkakörnyezetben is megjelent well-being szemlélet egyik úttörői is a svédek voltak. 
Saját építésű budapesti irodaházuk, a bő egy éve átadott Nordic Light falain belül rendezkedtek be, valamivel kevesebb, mint 500 négyzetméteren, 25 munkatárssal.

fotó@Batár Zsolt

Belsőépítészeti manifesztumuk alapja, amit a LAB5 építésztervezőivel közösen fektettek le, a fent említet munkahelyi well-being: alacsony zajszint, megfelelő természetes és mesterséges világítás és légcsere. S ha ez megteremtődött, akkor az adott tevékenységekre kell szabni a munkateret, de úgy, hogy a cég jellegénél fogva a funkciószervezés fundamentuma a kommunikáció, a kollaboráció. Így sok a találkozópont a térben, olyan kiteresedések, amik bútorozása, berendezése alapból a kommunikációt segíti elő. És – ez is példája az „éppen elég”-nek – a bútorok kiválasztása jól átgondolt, sok közülük egyénileg állítható, kevés, de a hosszú távú berendezkedést tükrözi a burkolati anyagok, a színek megválasztása. Semmi sem önmagáért vagy pusztán a dekorációért van, minden az egyszerű használatot, tájékozódást, a térben való könnyű mozgást szolgálja. S persze ez is a Skanska-cégfilozófia példája, hogy egy komplett növénysziget burjánzik ebben az irodában, ám nem zárhatom úgy a soraimat, hogy nem jelzem, a belsőépítészeti munkákban itthon úgy tűnik számomra, hogy a LAB5 kezdett el a leghamarabb (és koncepcionálisan) gondoskodást igénylő zöld növényeket betervezni a közületi munkáiba.

fotó@Batár Zsolt

Fotó @ Batár Zsolt

 
Reméljük a szakmai siker sem marad el, mert az Iroda.hu/Az Év Irodája, valamint az Archdaily for the Building of the Year 2018 nevezettjei között egyaránt szerepel a Skanska-központ.

fotó@Batár Zsolt

Szöveg: Molnár Szilvia
Vezető tervezők: Erdélyi Linda, Dobos András, Gáspár Virág Anna, Korényi Balázs (LAB5 architects)
Tervező munkatársak: Nyerges Judit, Sipos Rebeka, Szegedi Zoltán
Fotó: Batár Zsolt




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Állványerdőben jártam, kék irodát láttam

Állványerdőben jártam, kék irodát láttam

Az elsők közt kaphattunk bepillantást a Skanska-fejlesztette H2Offices-be.

Ezzel az épülettel húsz évet előrementünk az időben – interjú a H2Offices dán tervezőjével, Ulrik Raysse-vel

Ezzel az épülettel húsz évet előrementünk az időben – interjú a H2Offices dán tervezőjével, Ulrik Raysse-vel

A H2Offices építészeti koncepciójának tervezőjével és az Arrow Architects egyik alapítójával, Ulrik Raysse-vel beszélgettünk a budapesti épületről.

Varsói irodaház lett Európa századik WELL minősített épülete

Varsói irodaház lett Európa századik WELL minősített épülete

Európában mérföldkőhöz érkeztünk, és hamarosan kiderül, itthon melyik az első WELL minősített épület.

Hirdetés