Elkészült az építőipari anyagok piramisa

A Henning Larsen iroda építésze osztotta meg.

Elkészült az építőipari anyagok piramisa (Construction Material Pyramid), amely elsősorban a karbon-lábnyomuk alapján rangsorolja a potenciálisan felhasznált anyagokat.

A munkát a dán Henning Larsen iroda építészei készítették el a CINARK-kal, azaz a Dán Királyi Akadémia építészeti agytrösztjével közösen, és hasonlóan plasztikusan sikerült, mint a táplálék piramis vagy minden tudományos piramisok ősatyja, a Maslow-féle a szükséglethierarchiáról. Most viszont az építkezésekhez használt anyagok szükségleteiről van szó, 

a csúcson a legnagyobb szén-dioxid felhasználással járó anyagok vannak (alumínium, EPS-szigetelés, EPDM-fólia), míg alul a természetes alapanyagok, zömmel fafélék.

Noha ez önmagában is érdekes, igazán azért jó a projekt, mert interaktív: szűrhetünk az anyagok ózonrétegre, felmelegedésre gyakorolt hatása szerint, mérhetünk kilogrammban vagy köbméterben, és persze van anyag-filter is (ásványok/kőzetek, fémek, fák, műanyagok, kompozit anyagok), sőt még funkció szerint (tartószerkezet, tető, homlokzat, stb.) is. 

A piramis segíthet például az eldöntendő kérdéseknél döntést hozni, de hasznos lehet a különböző épületminősítő-rendszerek alkalmazása során is, esetleg magasabb kategóriába pozícionált épület tervezésében.

Itt mélyedhetsz el jobban az anyagtudományban – az eredeti piramis háromszintes, így ezen az ábránd csak „a jéghegy csúcsa” látható.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Miért emelkednek rakétaként a faanyag-árak, és hol a folyamat vége?

Miért emelkednek rakétaként a faanyag-árak, és hol a folyamat vége?

Amerika óriási étvágya, a pandémia és néhány állami intézkedés megtette a hatását, és egyelőre semmi nem utal trendfordulóra.

A nyaralókban telelők verik fel az ingatlanárakat

A nyaralókban telelők verik fel az ingatlanárakat

Az építőanyagok drágulása és a szakemberhiány sem állítja meg a folyamatot az üdülőövezetkben.

Időkapus rakodási rendszert vezet be a Cemix

Időkapus rakodási rendszert vezet be a Cemix

A logisztikai megoldást három üzemükben is bevezetik még az év végéig.

Hirdetés