Március hónapja az OCTOGON-on a hölgyeké!

Márciusi témánk mi más is lehetne, mint a nők szerepe az építészetben. Nem egyértelmű, miért kell ezt a kérdést külön kezelni, és nem is minden (női) alkotó ért egyet a megkülönböztetéssel. Tény, hogy már maga a kategória is rejt magában bizonyos nem kívánatos sztereotípiát, ám az is tény, hogy ez a sztereotípia nagyon is létezik. A havi tematikát bevezető cikkünkben a girls can scan kollektíva és az Építész Szakkollégium közös gondolkodásra invitál, és a köztéri szoborhelyzetre hívja fel a figyelmet.

Mit jelent a láthatóság, a reprezentáció, és kit illet meg az emlékezethez és emlékezéshez való jog?

1919-ben nyitotta meg a kapuit a Műegyetem a nők előtt, de a 2024-es helyzetjelentésük alapján még nem köszön vissza egyetlen brilliáns mérnöknőnek állított emlék sem az egyetem épületeiben, sem a kertjében járva. 

 

 

2022. március 8-án, nőnapon indult útjára a Women in Architecture (WiA) Hungary Instagram-oldal, amelynek célja „a magyar építésznők láthatóságának javítása, szerepmodellek felmutatása, a szakma sokszínűségének szemléltetése, egymás inspirálása, a női közösség erősítése.”

2023. március 8-án a girls can scan kollektíva tagjaiként az Octogon Structures of Feminarchitecture sorozatában Molnár Zsuzsannával beszélgettünk. Így zárult az interjú: “Fontos, hogy legyenek előttünk példaképek. Ehhez azonban az kell, hogy a nők is kapjanak vizibilitást. A [Magyar Építész Nők] kutatás is rávilágít, hogy lehetnének példaképeink, csak nem tudunk róluk.” 

A nők több mint 100 éve ott vannak és helyt állnak az egyetemen és a tervezőirodákban, tanítanak a tanszékeken, tagok a kamarában. Eközben az Európai Unióban csak 2010 és 2020 között 31 százalékról 42 százalékra nőtt a női építészek és tervezők száma.  

De invitál-e a szakma a maradásra, és ha igen, mik azok az életpályamodellek, amelyek mentén ez meg is valósul? 

 

 

Az emlékezés kiindulópontja idén a BME történelmi kertjének szoborhelyzetjelentése. A Hauszmann Alajos által tervezett főépület bejáratát négy allegorikus alak őrzi, amelyeket 1909-ben állítottak, utalva az egyetem akkori négy – a mérnöki, az építészeti, a gépészmérnöki és a vegyészmérnöki karára. Az egyenként 3,3 méter magas és 9 tonnás szobrok 1945-ben megsérültek, az egyetem 225. jubileumi tanévére, 2007-re faragták fotó alapján újra. 

További allegorikus nőalakok csak idővel jelentek meg a campuson: a BME R épületének falát dombormű díszíti, amelyen férfiak és nők közösen vesznek részt a műszaki terv készítéstől kezdve a kutatási, laboratóriumi munkán át a gyakorlati megvalósításig. 1980-ban helyezték el az Irinyi József utcában  Kerényi Jenő Anya gyermekkel című szobrának másolatát, mely ma a Goldmann György téren áll, ezen kívül a 2006-ban állított műegyetemi 56-os emlékmű közepén tornyosul egy nőalak. 

 

Vajon sejtette Sternberg-Várnay Marianne építész, Máhrer Vilma gépészmérnök, Simonyi-Hajós Irma és Pécsi Eszter, mikor 1919-ben az első négy nőként a Budapesti Műszaki Egyetemen tanultak, hogy a száz évvel későbbi szobor-helyzetjelentés ilyen szűkszavú lesz, és a neveiket is csak 2020 után kezdjük ízlelgetni? Előképzettségének köszönhetően Pécsi Eszter diplomázhatott először, így 1920. március 8-án ő lett az első diplomás magyar mérnöknő.

Neki és az összes utána jövő mérnöknőnek állít szobrot a girls can scan kollektíva és az Építész Szakkollégium a BME kertjében 104 évvel később, mert megilleti őket az emlékezés. 

Idén március 8-án tehát szobrot avatunk, és meglepetésekkel készülünk: A befolyt összeget a kollektíva és a szakkollégium felajánlja a Műegyetemnek, és megalapítja a női szoboralapot

 

Az ünnepség keretében fellép a Momento, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem kamarakórusa, valamint a BME ÉPK és a Pro Progressio Alapítvány nyílt pályázatot hirdet meg a BME kerttel és a Pécsi Eszter teremmel kapcsolatban.

Kérjük, hívjon el magával legalább még egy mérnököt az ünnepségre!

Pontos helyszín: ODOO pavilon, 1111 Budapest, Műegyetem rkp. 3-9. 
Gyülekezés: 16 óra
Szoboravató: 17 óra
Eső esetén ugyanebben az időpontban a K épület aulájában találkozunk.
Az eseményt az ÉPK mentorálja, valamint a BME, az EELISA és a Pro Progressio Alapítvány támogatásában valósul meg.
További részletek az eseménynél elérhetők

 

A kollektíva hiszi, hogy van kire emlékezni: kérjük küldje el a girlscanscan@gmail.com címre az ünneplésre méltó női mérnökök nevét egy rövid leírással, hogy miért emlékezünk rájuk. Mert alap a láthatóság, a reprezentáció, az  emlékezethez és az emlékezéshez való jog: 2025. március 8-án újra találkozunk.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Nőnapi szoboravatás

Nőnapi szoboravatás

Március hónapja az OCTOGON-on a hölgyeké!

Nekem Budapest | Balázs Mihály

Nekem Budapest | Balázs Mihály

A 150. születésnapját ünneplő főváros köszöntése

Cserépváraljai templomfelújítás és Micélium tudásközpont nyerte az idei Média Építészeti Díját

Cserépváraljai templomfelújítás és Micélium tudásközpont nyerte az idei Média Építészeti Díját

Az eseményt az Uránia Nemzeti Filmszínházban rendezték meg

Hirdetés