Városi séta a KÉK-kel a Thököly úti OKISZ székházhoz

Július 23-án, pénteken, 16:30-tól újabb épületbejárásra hív a KÉK-Városi Séták csapata. A tavalyi nagy sikerű eseménysorozat új lendületet vesz és a nemrég megnyílt Velencei Építészeti Biennálé magyar pavilonjának, az Othernity-nek a középpontjába helyezett 12 budapesti épületbe enged betekintést.

Mónus János Ybl-díjas alkotását, az OKISZ (Országos Kisipari Szövetkezetek Szövetsége, később a Magyar Iparszövetség) egykori székházát 1974-ben adták át a szomszédos katolikus templom és rendház telkének megkurtítását követően. Az épület tervezését Dúl Dezső (1925 - 2015) kezdte meg, aki egy toronyházas épületet álmodott meg a telekre, de a feladat végül Mónushoz került, aki a szomszédos villákhoz harmonikusan illeszkedő, lépcsőzetes vasbeton szerkezetű, brutalista épület álmodott. A brutalizmusról a legtöbb embernek egy tájidegen, ronda betonszörny jut az eszébe, azonban közel sem erről van szó.

Az épület a maga korában rendkívül modernnek számított, anyaghasználatában és elrendezésében pedig igazi luxust képviselt. Ami az épület kialakítását illeti az eltolt szintek, a hatalmas teraszok, az udvar, a ki nem használt magasságok, mind-mind olyan elemek, amelyek inkább jellemzőek egy villára, mint egy irodaházra és egész biztosak lehetünk benne, hogy manapság egyetlen ingatlanfejlesztő sem lenne ilyen nagyvonalú a tér kihasználásában.

 A luxus azonban nem csak az épület kialakítására jellemző, hanem a belső anyaghasználatra is. A korszak épületeivel ellentétben ebben a házban minden anyag az akkoriban elérhető lehető legmagasabb minőséget képviselte. A tömörfa korlátok, a krómozott acél, az üveg, az egyedileg gyártott kilincsek és bútorok mind-mind rendkívül izgalmassá teszik az épületet. Az irodaház belső terei további rejtett kincseket is tartogatnak számunkra: a nagyterem bárral felszerelt kis helyiséget rejtő titkos ajtajától - ahol még Kádár János is megfordult - a mai napig is működő páternoszterig.

Sétavezető: Branczik Márta, művészettörténész, BTM Kiscelli Építészeti Gyűjteményének vezetője.

A sétára regisztrálni ITT lehet!

Épületbejárás ára: 3500Ft (diák 2500Ft)

A sétán való részvételhez védettségi igazolvány szükséges.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Hogyan segíti az építészeti gyakorlatot a vizualizáció?

Hogyan segíti az építészeti gyakorlatot a vizualizáció?

Két napos építészeti konferenciát rendez a KÉK és a Brick Visual.

Szigorú határokon belül szabad mozgás

Szigorú határokon belül szabad mozgás

Egy Hild-épületben lévő lakás újjászületése. 

Győztest hirdettek a Nyugati pályaudvar tervpályázatán

Győztest hirdettek a Nyugati pályaudvar tervpályázatán

Budapest legnagyobb infrastrukturális fejlesztése valósulhat meg a következő évtizedben. 

Hirdetés