Theatrum Naturae

A Neville Zoltán nevéhez kapcsolódó francia Coldefy és az olasz CRA bemutatta Franciaország nemzeti pavilonjának tervét a 2025-ös oszakai Világkiállításra. A "Theatrum Naturae" fantázianévre keresztelt pavilon Franciaország gazdag táját egy kanyargós narratív útvonal részeként hivatott bemutatni, új összefonódásokat sugallva az emberek és a városokban élő más életformák között.


A világkiállítások hagyományosan az új technológiák és termékek bemutatásának platformjai, gyakran jelentős technológiai fejlődéshez és kreatív újításokhoz vezetnek. A 2025-ös oszakai expó témája a Designing Future Society for Our Lives, amely további három altémára oszlik: Saving Lives, Empowering Lives és Connecting Lives. A francia pavilon kitüntetett helyen, a Empowering Lives kategóriában kap helyet. 


A Coldefy és az CRA a tervezés jogát egy háromfázisú nyilvános pályázat során nyerték el. A shortlisten olyan ismert építészek is szerepeltek, mint a Kengo Kuma and Associates, valamint a Wilmotte & Associates. A pavilon a tervek szerint 2025 áprilisában, az oszakai világkiállítás megnyitóján debütál, és hat hónapig, azaz az expó időtartama alatt lesz látogatható.

A koncepció a theatrum mundi filozófiája előtt tiszteleg, és Franciaország hozzájárulását meséli el a 21. századi kultúrához és a természeti környezethez. A pavilon azt szemlélteti, hogy a tervezés hogyan képes áthidalni az emberi és a nem emberi élet közötti szakadékot a bolygónkon. Az épület előre gyártott és a természetes elemeket ötvöz, az újrafelhasználás és újrahasznosítás jegyében, túlmutatva a világkiállítás múlékony időkeretén.

Az épületet az élet színházaként képzelték el, ahol az emberek kettős szerepet játszanak: színészként és megfigyelőként is jelen vannak. Ezt a koncepciót testesíti meg a "file rouge", vagyis az élményhurok, amely túlmutat a hagyományos kiállítótéren, és a főhomlokzaton, valamint a tetőkertben is hangsúlyosan megjelenik. A textíliával drapírozott homlokzatok eközben a színházi téma előtt tisztelegnek, és igazadnak a pavilon fenntartható elkötelezettségeihez. 


A pavilon egyetlen útvonala három felvonásra osztható. A földszintről ívesen felemelkedve egy lépcsővel kezdődik az élmény, amely egy megfigyelő erkélyt alkot, majd egy végtelen hurkot hoz létre. Ez a hurok lehetővé teszi az épület belső terének feltárását, átfogva annak teljes térfogatát. A narratív utazás a fő kiállítóteremből végül a pavilon tetejére vezet, ahol az épületet egy parkosított kert koronázza meg. A tetőkert egyedülálló lehetőséget kínál arra, hogy madártávlatból fogadhassuk be az Expo helyszínét és a többi pavilont.

Forrás: sajtóanyag




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Mi az a homlokzatlízingelés, és mire jó a használt farmer az építészetben?

Mi az a homlokzatlízingelés, és mire jó a használt farmer az építészetben?

Többek közt erről beszélgetett Horváth Bálint, a Holland Királyság Nagykövetségének körforgásos gazdasági tanácsadója a B+H építészeivel.

Két magyar projekt is bekerült a Deezen Awards 2020 második fordulójába

Két magyar projekt is bekerült a Deezen Awards 2020 második fordulójába

A Gutowski Robert és a Hello Wood is ott van az esélyesek között. 

Lebegés Budapest fölött

Lebegés Budapest fölött

A Tóth Project Építésziroda családi háza a természetes felületeket a geometria tiszta szépségével ötvözi.

Hirdetés