Képgaléria Lucien Hervé fotóiból

Augusztus témája az OCTOGON online oldalán az építészeti fotográfia, amelynek számos kiváló művelője már sajnos nincs közöttünk. Amellett, hogy e hónapban bemutatjuk a napjainkban aktív építészeti fotósok munkásságát, hétről hétre válogatást közlünk a nagy elődök munkáiból is. Mi mással is kezdődhetne ez a sorozat, mint Lucien Hervé, azaz Elkán László igéző fotóival. 

 

 

Lucien Hervé fotóit ezer közül is felismeri bárki, aki látott már valaha akár csak egyet is közülük. Az 1910-ben Hódmezővásárhelyen Elkán László néven született világhírű fotós az építészeti fotó műfaját emelte művészi magasságba. Megbízói közül a legismertebb Le Corbusier, akinek 1949 és 1965 között mintegy 18 000 képet készített; az egyébként félmillió fotót számláló életmű legnagyobb egységes részeként. Corbusier maga mondta, hogy Hervé fotói házainak részleteit saját maga számára is új perspektívába helyezték.

Képein nem házak, szerkezetek jelennek meg, hanem az építészet drámája: a mélység és magasság, törékeny és drabális, erő és hajlékonyság feszültsége.

Mindez a fotográfia alapvető tárgyának és eszközének, a fénynek mesteri alkalmazásával, a fény-árnyék kontrasztot az építészeti izgalom szolgálatába állítva. Napjainkban képei még sokatmondóbbak, hisz a 21. század embere már (sajnos?) nem a szépségre fogékony, hanem a felfokozott élményekre. Hervé képei azonban egyszersmind szépek is, a szó eredeti értelmében.

Vagány fickó volt, aki a magyar kisvárosból hamar Párizsig jutott, ahol haláláig élt. Bár kezdettől a művészetek izgatták, fotózni egy trükkös húzás nyomán kezdett: a szintén kiváló, magyar származású Müller Miklóssal ketten készítettek 1938-tól a Marianne Magazin számára fotós anyagokat, Müller képeihez Hervé írt szövegeket. Amikor Müller Algériába távozott, Hervé ezt az aprócska változást eltitkolva maga kezdett fotózni a rovat további működése érdekében. 

Részt vett számos baloldali mozgalomban, tagja volt az illegális francia kommunista pártnak, a háborúban Dunkerque-nél német fogságba esett, ahonnan magát ideiglenesen megvakítva szökött meg, ötven társát is kiszabadítva. 2001-ben háborús ellenállási tevékenységéért megkapta a Francia Becsületrendet. Fotózott a huszadik század számos meghatározó építészének, többek között megbízója volt Alvar Aalto, Breuer Marcel, Kenzo Tange, Richard Neutra, Oscar Niemeyer, Jean Prouvé, Bernard Zerfuss és Walter Gropius is. 1980-tól kezdve számos kiállításon mutatkoztak be építészeti tárgyú fotói, legutoljára 2019-ben, a FUGA 10 éves születésnapja alkalmából láthatott a magyar közönség képeiből válogatást. Augusztus 7-én ünnepelné a születésnapját, válogatásunk tisztelgés kivételes életműve előtt

 

 

Képválogatásunk a galériában!




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Egy (-két?, sok?) kép | Csongrádi János

Egy (-két?, sok?) kép | Csongrádi János

Építészek az építészeti fotóról

Egy (két) kép | Bársony István

Egy (két) kép | Bársony István

Építészek az építészeti fotóról

Insight_ Az építészeti fotó a fotósok szemével | Jaksa Bálint

Insight_ Az építészeti fotó a fotósok szemével | Jaksa Bálint

Új perspektívák, kooperáció az építészekkel...

Hirdetés