A világ legjelentősebb fenntartható design versenyének Next Generation kategóriájában koncepciókkal nevezhetnek a 30 év alatti résztvevők.

Lezárult a hatodik LafargeHolcim Awards Next Generation versenye: összesen 21, diákok és fiatal építészek által készített projektet díjaztak világszerte, melyek mind azt mutatják, hogy a következő generáció tagjait komolyan foglalkoznak az építészet fenntartható jövőjével, és készek teljesen új utakat keresni ennek megvalósításához.

A LafargeHolcim Awards a világ legjelentősebb fenntartható design versenye, amit a LafargeHolcim Alapítvány öt világrégióban és két kategóriában hirdet meg: a fő kategória a megvalósuló projektekre vonatkozik, míg a Next Generation kategóriában koncepciókkal nevezhetnek 30 év alatti résztvevők. A Next Generation kategória győzteseit idén először online hozták nyilvánosságra a regionális díjátadók helyett.

Menedékház Spanyolországban. A projekt a természeti erőket kreatív módon aknázza ki tájépítészeti és építészeti szempontól Cádiz északi partvonalának felélesztéséhez. | Nyertes: Javier Estebala Alández, építész, Madrid, Spanyolország

Kis léptékek, nagy gondolatok
A mostani verseny összesen 4742 pályázatának mintegy felét a Next Generation kategóriában nevezték. Ezeknek több mint fele megfelelt az előírásoknak, ezeket egy öt fős, független szakértői zsűri értékelte. A zsűri tagjai Jeannette Kuo (Európa), Reed Kroloff (Észak-Amerika), Loreta Castro Reguera (Latin-Amerika), Mariam Kamara (Közép-Kelet-Afrika) és Nirmal Kishnani (Ázsia) voltak. A neves építészek lelkesedtek a projektek magas színvonaláért, és általánosságban „átgondoltnak és előremutatónak”, „reménykeltőnek” írták le a pályázatokat. "A következő generáció gyakran konkrét beavatkozásokat javasolt adott kérdésekre" – foglalta össze Marilyne Andersen, aki a LafargeHolcim Alapítvány bizottságának elnökeként az összes regionális zsűri munkáját segítette.

„Ez a fajta lokális fellépés változást idézhet elő az adott területen, de ugyancsak hatással van egy nagyobb kontextusban. A következő generáció nagyban gondolkodik és kis léptékben cselekszik” – foglalta össze.

 

Unmaking Architecture, New York - Menedzsment eszköz a megmentett anyagok újrafelhasználásához | Mesterséges intelligencián alapuló eszköz a bontási törmelék újrafelhasználásának optimalizálására. | Győztes: Daniel Marshall, oktató (2019/2020), Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA, USA

Anyagok és felhasználásaik
Az elbírált projektek rendkívül sokszínűek voltak, műszaki ötletektől egészen a városi mestertervekig terjedtek. Bizonyos kérdések kiemelkedően fontosak a következő generáció számára, melyekre rengeteg kitűnő ötlettel álltak elő. Ezek egyike a felhasznált anyagok kérdése volt: Mivel kell építeni a jövőben, hogy ne terheljük meg túlzottan a természetet? Honnan származhatnak ezek az anyagok? És mindenekelőtt: mit kezdjünk azokkal a nagyszabású építményekkel, amelyek már a világ minden táján elkészültek? A latin-amerikai díjazott, a mexikói Pablo Goldin Marcovich egy olyan projektet mutat be, amelynek célja Mexikóvárosban egy bontásra tervezett épület újbóli felhasználása és fenntartható fejlesztése. Az észak-amerikai első helyezett Daniel Marshall, az Egyesült Államokból kifejlesztett egy eszközt, amely megkönnyíti az építési törmelékek újrafelhasználását új építkezésekben. A kanadai Daniel Gonzalez és Noor Shaikh, akik szintén díjazottak Észak-Amerikában, megmutatják, hogyan lehet új építőanyagot előállítani mezőgazdasági melléktermékekből.

 

Informális, de nem látatlan
Különösen sok izgalmas projekt fókuszában az informális települések állnak. Már a karrierjük elején járó fiatal szakemberek is felismerik, mennyire fontos ezeket a közösségeket a szélesebb városi kontextusba integrálni ahelyett, hogy marginalizálnák őket. Az afrikai régióban az ugandai Priscilla Namwanjef nyerte az első díjat egy több szintes, Kampala környéki tervezési projekttel, amely elősegíti a társadalmi interakciót és gazdasági fellendülést. Az indiai Lorenzo Fernandes, az ázsiai és csendes-óceáni térség győztese egy látványos, többfunkciós, középmagas épületekből álló informális településre tett javaslatot Mumbaiban - egy lehetséges módot mutatva arra, hogyan lehet a meglévő teret a lehető legjobban kihaszni anélkül, hogy megkárosítanák az itt élő közösséget.

Az infrastruktúra összekapcsolása Ugandában - Inter-scale tervezés a közösség integrációjához Tervezési projekt Kampala városrészben a társadalmi interakció és a gazdasági vitalitás elősegítése érdekében. | Nyertes: Priscilla Namwanje építész, Kampala, Uganda

Merész gondolatok
Számos projekt vette a bátorságot és elvetette a meglévő konvenciókat, hogy újragondolja őket. Például a svájci Yufei He az európai régióban elnyert díjnyertes projektjében azt javasolja, hogy az adatközpontokból származó hulladékhőt használja fel Zürichben lévő épületek fűtésére és hűtésére. A jordániai Tala Shelbayh, a közel-keleti és afrikai régió győztese az Ammanban lévő temetők újraértelmezését mutatja be. A jordániai Noor Marji pedig ugyanezen régió sikeres projektjével megmutatja, hogyan lehet a hagyományos iraki építkezési módszereket fenntartható módon újraértelmezni a kulturális örökség megőrzésének támogatásával.

A zürichi adatközpont hulladékhőjének „szabad” fűtési és hűtési energiává történő átalakítása. | Nyertes: Yufei He, építész és tudományos asszisztens, ETH Zürich, Svájc

Globális elkötelezettség
Az országhatárok nem befolyásolják a globális kihívásokat, ezért a hallgatók és a fiatal tervezők országaik és régióik határain túl is megfogalmaznak gondolatokat. A mexikói Annik Keoseyan új megközelítést dolgozott ki a közösségi lakhatás számára a hátrányos helyzetű emberek számára Belgium fővárosában, Brüsszelben, amiért az európai versenyrégióban díjat is kapott. Evgenii Varlygin, németországi egyetemi hallgató a műanyag hulladék problémájával foglalkozik Sierra Leonéban - ezért az afrikai régióban kapott díjat. Soledad Patiño amerikai építész pedig első díjat nyert az ázsiai-csendes-óceáni térségben az indiai Mumbai vízparti kerületeinek korszerűsítésével kapcsolatos koncepciójával.

A kollektivitás átalakítása Belgiumban. Szociális lakáskoncepció Brüsszelben, ahol az átalakulás, a megosztás és a támogatás jelentik a fenntarthatóbb és szociálisan jobban működő élet feltételei. | Nyertes: Annik Keoseyan, építész és várostervező, Mexikóváros, Mexikó

A Fő kategória díjazottjait novemberben hirdetik ki a Velencei Építészeti Biennálén
A Fő kategória nyertes projektjeit és alkotóit egy hibrid rendezvényen hirdetik majd ki a Velencei Építészeti Biennálén, 2021. novemberében. Ez nem csupán egy ünnepi díjátadó lesz, de a fenntartható építészet jelentős eseménye. „Ez egy hosszú hétvége lesz, amin összejövünk, hogy a fenntarthatóság különböző dimenzióiról beszéljünk" – mondja Hashim Sarkis, a Global LafargeHolcim Awards 2021 zsűrijének elnöke és a Velencei Építészeti Biennálé kurátora. Ezen az eseményen mutatják majd be a fő kategória 33 nyertes projektjét és tervezőit. 

Bioremediációs csempék víztisztításhoz A bordázott csempe mikroalga-bioremediációt alkalmaz a szennyezett víz tisztítására. Nyertes: Shneel Malik, építész és biodizájn kutató, Bio-Integrated Design Lab, Bartlett School of Architecture, UCL, London, Egyesült Királyság

A díjazottak regionális bontásban megtalálhatók itt




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

0% karbon – 100% McDonald’s

0% karbon – 100% McDonald’s

A Market Draytonban megépült új McDonald’s étterem teljes éves áramellátását szélturbina és napelemek szolgáltatják.

Minden ott kezdődik, hogy új kérdéseket teszünk fel, amelyekre új válaszokat kell adni

Minden ott kezdődik, hogy új kérdéseket teszünk fel, amelyekre új válaszokat kell adni

Interjú Sinus Lyngével, az egészséges építészet iránt elkötelezett dán tervezővel.

Hirdetés