Ötletpályázat Virág Csaba várbeli épületének hasznosítására.

Az Építész Szakkollégium ötletpályázatot ír ki Virág Csaba várbeli VIllamos Teherelosztójának hasznosítására, hogy alternatívát mutasson a bontással szemben.

„A házat akár az egymásnak cinikusan hátat fordító szakma, döntéshozás és közvélemény kudarcba fulladt párbeszédének az oltárán el is búcsúztathatnánk, ha a párbeszéd egyáltalán elkezdődött volna” – írta az Építész Szakkollégium holnapja, miután kiderült: lebontják Virág Csaba várbeli Villamos Teherelosztó épületét. 

Az oldal idézi a döntés indoklását: „Figyelemmel arra is, hogy az épület speciális, 2007-ig ellátott eredeti funkciója okán gazdaságosan más feladatra nem átalakítható, a döntésnek nem volt alternatívája, a bontást korábbi lakossági kezdeményezés is szorgalmazta. Az épület helyére új, a historikus környezetbe illeszkedő épületet kell tervezni.”

Mi azt gondoljuk, hogy a Döntésnek van alternatívája.

„Szeretnénk hinni abban, hogy az építészet feladata nem csak a rá szabott feladatok végrehajtsa, hanem az is, hogy kitágítsa a gondolkodás spektrumát, és a közösséget jobban szolgáló, fenntarthatóbb alternatívákat, lehetőségeket teremtsen meg – folytatódik a felhívás. – A különböző korok örökségeinek értékelésében lehetnek különbségek a szereplők között, de a párbeszéd akkor kezdődhet el, ha látszik, hogy mi minden lehetne.

Ha lenne 5000 m2-ed, meg egy pazar tornyod a várban, mit tennél vele, hogy a legjobb hely legyen? Hogyan lehetne a Teherelosztót mégis gazdaságosan átalakítani? Mivel tudnád meggyőzni a közvéleményt és a tulajdonost arról, hogy meg kell tartani ezt az épületet? Csak a ragyás fóliát kell leszedni a homlokzatról? Vagy tényleg le kell bontani? Mi lenne helyette?”

A Megfagyott Muzsikus Facebook-oldalán minden építészhallgatót, városlakót, vagy gyakorló építészt várnak, aki el tudna képzelni egy alternatívát a házról szóló döntésre. 

„Ez megfogalmazódhat egy kidolgozott tervben, de lehet egy szöveg, montázs, videó, vagy más formátum is. A cél nem az, hogy szerkezetileg indokolt, vagy a hagyományos műemlékiség igényét kielégítő tervek szülessenek, épp ellenkezőleg: a szűkre szabott határidővel és a kiírás szabadságával azt szeretnénk megmutatni, hogy az építészet nem csak végrehajtó, hanem kezdeményező szereppel is tud bírni, és hogy az épületek iránti tisztelet nem azt jelenti, hogy ne lehetne több lehetőség, mint a teljes helyreállítás, vagy a teljes bontás.”

A részleteket és a tervezést segítő anyagokat csütörtök este 6-tól teszik közzé a fenti Facebook-oldalon, illetve az Építész Szakkollégium honlapján. A pályaműveket vasárnap éjfélig várják.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Tallinni Építészeti Biennálé - Neked mit jelent a szépség újjászületése?

Tallinni Építészeti Biennálé - Neked mit jelent a szépség újjászületése?

A pályázatra olyan projekteket várnak, amely a szépség újjászületése témakörben mond véleményt.

Nemzetközi díj fiatal építészeknek

Nemzetközi díj fiatal építészeknek

A Lisszaboni Triennálé bcp Début nemzetközi díj azt a célt szolgálja, hogy elősegítse a fiatal építészek karrierjét.

Ennél jobb helyről nem is lehetne nézni az Aurora Borealist

Ennél jobb helyről nem is lehetne nézni az Aurora Borealist

Építészek és túraegyesületi tagok menedékházak építésébe kezdtek Norvégia festői szépségű táján. 

Hirdetés