Júliusi témánk a magyar tenger épített és kulturális vonzáskörzete

Mi is lehetne aktuálisabb téma júliusban, amikor végérvényesen beköszöntött a kánikula és a strandszezon, mint a Balaton? Akármilyen elcsépelten hangzik is elsőre, a balatoni építészeti és kulturális tér tele van izgalmas, sokszor ellentmondásos új épületekkel, projektekkel és dilemmákkal, ami miatt évről évre érdemes újra „körbebiciklizni”
 

Balatonoffseason – Fotó: Bartha Dorka

A Balatonnal kapcsolatban talán az egyik legunikálisabb tényező, hogy ebben a végletekig megosztott világban és országban valami olyasmit képvisel, amihez a legtöbb ember jó érzéssel tud kapcsolódni. Korosztálytól, társadalmi státusztól, politikai hovatartozástól függetlenül a Balatont nehéz nem szeretni. Ez az erős érzelmi kötődés természetesen konfliktusokat is szül, hiszen a különböző érdekcsoportok sokszor homlokegyenest másképp gondolkodnak a térség jövőjéről.

Ennek a másképp gondolkodásnak az egyik sarkalatos pontjai azok a gigaberuházások, amelyeket a tó különböző pontjaira terveznek, és amelyek a megkérdőjelezhető politikai- és gazdasági érdekeiken túl, jelentősen átírnák a tópart esztétikáját és természetes környezetét. Ilyen típusú érdekellentéteket követhetünk végig többek között a Club Aliga projektnél, a tihanyi Kenderföldek területére tervezett lakókomplexumnál, valamint az újabb és újabb, nem kevés aggályt felvető kikötők építésénél.  
 

Korábbi aligai látványtervek

A gigaberuházások másik pólusai a 20. századi modern és szocreál villák, üdülők, vityillók gyűjteménye, amelyek fennmaradása évről évre egyre kétségesebb. Ezeket a karakteres nyaralókat örökíti meg például a Balaton offseason Instagram-oldala, ami a balatoni nyáron túl a tópart kevésbé ismert arcát fedi fel. Bartha Dorka, a projekt vezetője idén egy izgalmas művészi kollaborációval is előrukkol. Weiler Péter képzőművész a képek alapján új műalkotásokat készített, amelyek a 1989-es rendszerváltó nyár atmoszféráját idézik meg.

 

Weiler Péter

„Az emlékek, a nosztalgia, egy szabad nyár élményei összemosódnak a mai, elhagyatott, szezonon kívüli balatoni pillanatokkal” – írják a kiállítás koncepciójáról, amelyet július 14-től a boglári Vörös és Kék kápolnában lehet majd megtekinteni. 

 

Tihanyi rév, Fortepan

A Balatonról idén számos figyelemre méltó kiadvány is megjelent. Januárban mutatták be a FUGA-ban Wettstein Domonkos hiánypótló könyvét, Balatoni építészet – Stratégia keresés a huszadik században címmel. A kiadvány a tópart huszadik századi építészet történetéről, kiemelkedő épületeiről és a rendezési és fejlesztési kísérleteiről szól. A könyv egyrészt rávilágít arra, hogy a kvázi előzmények nélküli fürdőturizmus milyen új tájhasználatokat eredményezett, másrészt remek alapot és viszonyítási pontot nyújt ahhoz, hogy a tópart építészetének jövőjéről gondolkodjunk.

Szintén gondolkodásra sarkall a júniusban megjelent második TÁJTÉKA kötet, az „Üdvözöl a Balaton-felvidék”. A szerzők, a KÉK munkatársai egy használati útmutatót írtak, amely hosszabb távon is érvényes témákat és irányelveket fogalmaz meg a fenntartható Balaton-felvidéki élethez. Harmadik frissen megjelent kiadvány pedig a Templom séták a Balaton körül. Zubreczki Dávid a tópart épített öröksége mentén a múlt századnál régebbre nyúl vissza és a szakrális épületeket veszi sorra. 

 

 

A régió aktuális kulturális pezsgésnek egyik katalizátora a Veszprém-Balaton Európa Kulturális Fővárosa 2023 program, aminek keretében megannyi esemény és projekt zajlik: zene, művészet, gasztronómia, vallás, ökológia és sport tengelyén. Az EKF-hez kapcsolódó Balatorium égisze alatt áprilisban megvalósult a második nemzetközi művészeti rezidencia program. A művészek két hetet töltöttek a Balaton-felvidék Nemzeti Park Igazgatóságánál Csopakon, inspirációt és adatokat gyűjtve a Balatonról. A kutatás kulcsüzenetei itt olvashatók, az alkotásokat pedig az ÖKOLÓGIAI X KULTURÁLIS héten mutatják majd be. 

 

Balatorium

Június elején megrendezték a második TED X Balatont is, ahol többek között irodalomról, építészetről, vitorlázásról, divatról ökológiai kérdésekről beszélgettek a Balaton kapcsán. Smiló Dávid, a Paradigma Ariadné társalapítója a vöröskőről, a Balaton-felvidék legfontosabb anyagáról elmélkedett. Honnan jön és miért jelentős a balatoni régió építészetében illetve vajon milyen kortárs építészeti megoldásokkal lesz pótolható, ha a bányászata a jövőben fenntarthatósági problémákba ütközik?

Vitathatatlan tehát, hogy a Balaton környéke semmiképpen se korlátozódik a nosztalgiára, és a balatoni nyár attribútumaira, a strandolásra és a büfék megunhatatlan kínálatára. A térség tele van élettel, energiával, üdvös és kevésbé szerencsés építkezésekkel és fejlesztésekkel, csapongó hullámokkal. Az elkövetkező hónapban ezek közül szemezgetünk itt, az OCTOGON online-on!

 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Újabb balatoni falu rendelt el építési tilalmat

Újabb balatoni falu rendelt el építési tilalmat

„Örökre megváltozna Szentantalfa látképe, hangulata, mindaz, amit szeretünk benne.”

Balatonvilágos önkormányzata Alkotmánybírósághoz fordult az úttörőtábor helyén lévő építkezés miatt

Balatonvilágos önkormányzata Alkotmánybírósághoz fordult az úttörőtábor helyén lévő építkezés miatt

A 92 lakásos, hétszintes vízparti társasház építési engedélyének visszavonását és azonnali jogvédelmet kértek. 

Integrálnák Balatonvilágos mindennapjaiba Club Aliga területét

Integrálnák Balatonvilágos mindennapjaiba Club Aliga területét

Az év 365 napján. Létrejöhet egy, a régióban egyedülálló rendezvényhelyszín is.

Hirdetés