A cikksorozat új részében Gaál Kata művészetéről lesz szó.

Az Octogon magazin és az Art Advisory Budapest közös cikksorozatában – az aktuális online tematikához kapcsolódóan – mindig egy-egy újabb hazai művészre és alkotására hívjuk fel a figyelmet. Az májusi Fiatalok – gyerekek / élhető városok fókuszunknak megfelelően ezúttal Gaál Kata Protective Grund című művét mutatjuk be.

Gaál Kata, Protective Grund, 2019

Gaál Kata Kísérletező szemléletmódú művész, aki sajátos kollázs- és montázstechnikával alakítja ki magával ragadó képi világát. Hétköznapi jeleneteket ábrázol, melyekkel arra ösztönzi a nézőt, hogy kritikus szemmel tekintsen a kortárs társadalom egyes jelenségeire. Alkotásai olyan aktuális, mindenkit érintő kérdéseket feszegetnek, mint a társadalmi és nemi szerepek változása, a nők helyzete a mai világban, a párkapcsolati viszonyok alakulása, az öltözködési kultúra, a gyerekvállalás és a digitalizáció hatása az emberi kapcsolatokra.

„Legújabb munkáimon főként női viselkedésmintákat gyűjtök és túlzok el, legyen szó a vásárlás és a szelfizés vagy éppen a közös játszóterezés és az instázás összefüggéseiről. Olyan negatív eseteket emelek ki és ábrázolok tipikusnak, amik lassan már jobban jellemzik a mai nőket és anyákat.  Például, ahogy a közösségi média egyre jobban kebelezi be még a gyerekekkel töltött időt is.” – fogalmaz Kata. 

Műveibe a legkülönbözőbb anyagokat (viasz, fa, textil, fém, bőr stb.) építi be. A kollázs- és montázstechnika lehetőséget ad számára, hogy a valóságot fragmentáltabb módon mutassa be, kiemelve a lényeget és új kontextusba helyezve a hétköznapi tárgyakat és alakokat. Képei nem csupán síkban léteznek, hanem térbeli hatást keltenek, kompozíciói reliefszerűek. Alkotásai gyakran szimbólumokkal teliek, amelyek további rétegekkel bővítik a mondanivalót. A játszótéri csúszda, a mobiltelefon, a divatfotókból ismert pózok mind utalnak a kortárs társadalom jellemzőire, és elgondolkodtató kérdéseket vetnek fel a nézőben. Kritikusan fogalmazza meg a sztereotípiákat, a negatív viselkedésmintákat, és elgondolkodásra késztet a hagyományos értékek elvesztéséről. 

Alkotásai egyszerre ironikusak és elgondolkodtatóak, arra ösztönzik a nézőt, hogy kérdőjelezze meg a körülötte lévő világot és kritikai szemmel tekintsen a mai társadalom kihívásaira. 

Gaál Kata, Protective Grund, 2019. Fa, textil, buborékfólia, bőr, újságpapír, tű. 96 x 156 cm. A művész és a Várfok Galéria jóvoltából

„A Manapság divatos trend lett, hogy felvilágosult és egyébként gyakran ”bio- szülők” a legtöbb gyereket próbálják ”még a széltől is megóvni”. Még akkor is, ha tudjuk azt, hogy a sebek is a javaikat szolgálják, legyen az fizikai vagy lelki eredetű. Ennek jelzésére -az értékes tárgyaink csomagolásánál védő szerepet ellátó- pukifóliával borítottam a gyerekek, védő felszereléseit.”

A rovat szakmai partnere az Art Advisory Budapest.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Egy lakásnyi műtárgy „in situ”

Egy lakásnyi műtárgy „in situ”

Fotókkal, egyedi grafikákkal, nyomatokkal és festményekkel, valamint design tárgyakkal és szobrokkal telik meg egy belvárosi lakás december első hétvégéjén.

A magyar design rövid története a XX. századtól napjainkig

A magyar design rövid története a XX. századtól napjainkig

Márciusban sem hagy program nélkül minket a Mutargy.com.

Műtárgysokk

Műtárgysokk

Szétnéztünk az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ szigorúan őrzött termeiben.

Hirdetés