Íme két inspiráló nemzetközi alkotás, melyekben az üveg, valamint a természetes és az ember alkotta környezet megóvása kapták a főszerepet.

Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a fenntartható projektek. Ezt az építészeken túl a befektetők is egyre jobban értik. Ismerkedjen meg két különleges alkotással, melyekben a környezet megóvása volt az elsődleges cél. 

Press Glass Polska, Konopiska, Lengyelország I Fotó. Nate Cook Photography

Ahogyan ez a The Architectural Profession in Europe 2020 jelentéséből kiderül, az alacsony kibocsátású projektek többsége befektetők közvetlen ajánlásai alapján készülnek. A helyi szabályozások és az Európai Unió ambiciózus tervei jelentik a következő kulcsfontosságú tényezőt. Az Európai Unió nemrégiben kihirdetett zöld megállapodásától visszhangzik az egész építőipar. 

Úgy tűnik, hogy a „zöld építészettől” sem helyi, sem globális skálán nincs már visszaút, erről tanúskodnak a fenntartható építészet égisze alatt megvalósuló új projektek. Kifejezetten az OCTOGON magazin olvasói számára választottunk ki két inspiráló alkotást, melyekben az üveg és a természetes, valamint az ember alkotta környezet megóvása kapták a főszerepet.

1. Tökéletes illeszkedés a városi környezetbe – The Link, Belgium
A The Link irodaépület BREEAM Excellent tanúsítvánnyal rendelkezik. E minősítés keretében például a befektetéskezelést, a felhasználók egészségére és közérzetére kifejtett hatást, a felhasznált anyagokat, a keletkezett hulladékot, szennyeződést és az innováció mértékét értékelik. A BREEAM minősítés a fenntartható beruházás garanciája, a lehető legmagasabb komfortot nyújtva a felhasználók számára, a lehető legkisebb környezeti terhelés mellett. 

A projekt során a következő kényelmi szempontokat is figyelembe vették: találkozóhelyként szolgáló kert, fedett kerékpártároló, töltőállomás elektromos autókhoz és kiváló összeköttetés városi tömegközlekedéssel. 

The Link, Antwerpen, Belgium 

E projekt során a következő Aluprof rendszerek kerültek beépítésre: MB-70HI, MB-77HS, MB-SR50N EFEKT, MB-SR50N HI+, amelyek magasfokú hőszigetelő és kiváló akusztikai védelmet nyújtanak. A nagy üvegfelületek és az alumíniumprofilok (amelyek újrahasznosíthatók) tökéletesen illeszkednek a modern trendekbe. A keskeny alumíniumprofilok egyrészről a homlokzat felületének esztétikus kialakítását teszik lehetővé, másrészről hatékonyan elnyelik a napenergiát a téli időszakban, harmadrészről pedig emelik a munkavégzés komfortérzetét, sok természetes fényt juttatnak a belső térbe. 

 

2. Természet a központban – Press Glass, Lengyelország
A kortárs városi környezetbe illeszkedő épületek megalkotása a fenntartható építészeti trendek egyik aspektusa. A másik a visszatérés a természethez, éppen ehhez az eszméhez társul a Press Glass Polska cég új irodaépülete

Press Glass Polska, Konopiska, Lengyelország I Fotó: Nate Cook Photography
Az épület a városi beépített övezeten kívül, zöldkörnyezetben, tavak, patakok és ligetek környezetében található. A befektető modern munkahelyet alkotott, amely a dolgozók számára állandó kapcsolatot nyújt a természettel, ami – mint ezt számos kutatás alátámasztja – pozitívan hat a közérzetre és csökkenti a stresszt. Minden emeleten van kijárat az épületet övező zöld teraszokra – a Press Glass új székhelyének még a teteje is speciálisan kiválasztott növényekkel van beültetve.

Press Glass Polska, Konopiska, Lengyelország I Fotó: Nate Cook Photography
 
A Press Glass új székhelyének üveghomlokzata Aluprof MB-SR50N EFEKT rendszerből készült, amely egységes szerkezet hatását kelti. A projektben továbbá a legmagasabb hőszigetelési paraméterekkel rendelkező termékek lettek felhasználva – MB-86 SI ablak-ajtórendszer és MB-77HS rendszer – tartós és kecses emelő-tolóajtók, amelyekkel alacsony küszöbös ajtók alkothatók. A lakatosmunkák és az alumínium rendszerű homlokzat kivitelezője az RP-Alu cég volt.

A Konopiska városában található irodaépület számos nagy presztízsű kitüntetésben részesült. Itt érdemes megemlíteni többek között a Gold A’Design Award 2021-es díját Architecture, Building and Structure Design Award 2020 – 2021 kategóriában.

Let’s build a better future
A fenntartható tervezés és építés eszméje jelenti a beruházási folyamat valamennyi résztvevője és a végfelhasználók, továbbá a környezetvédelmi költségek közötti kapcsolódást. A szigorú minősítési rendszerek nem feltétlenül jelentenek korlátot az építész víziója előtt, és nem lesz miattuk nehéz a befektető számára a gazdasági terhek megbecslése. A fenntartható tervezés hosszabb távon visszatérül a befektető számára a magasabb bérleti díjak, alacsonyabb üzemeltetési költségek és a kiadatlanság kockázatának minimálisra csökkentése révén. A zöld építészet hatalmas előnyt jelent a klímaválsággal szembenéző mostani és jövőbeni generációk számára. 

 

A cikket az Aluprof szponzorálta.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Izgalmas funkciótársítások Kerékgyártó András új tárgykollekciójában

Izgalmas funkciótársítások Kerékgyártó András új tárgykollekciójában

Megjelent Kerékgyártó András új kollekciója, az (Extra)ordinary.

Felhőkig érő ráncfelvarrás

Felhőkig érő ráncfelvarrás

Felújítások sora zajlik a posztmodern 550 Madison toronyházban.

Hirdetés