Padovával indul a világ legnagyobb épületfelújítási együttműködési projektjeinek bemutatása.

Padovával indul a Zöldépítési Világszervezet, a WorldGBC nyolcrészes sorozata, melyben a BUILD UPON2, világ legnagyobb épületfelújítási együttműködési projektjének résztvevőit mutatják be – írta meg a szervezet magyar tagozata, a HuGBC.

A San Benedetto folyó Padovában - Fotó: Stefano Segato / Unsplash

A több mint két évig tartó projekt keretében minden mintaváros – itthon Budaörs – a nemzeti zöldépítési szervezettel dolgozik együtt egy úttörő épület-felújítási keretrendszer kidolgozásában és tesztelésében. A keret olyan mutatókat (indikátorokat) tartalmaz, amelyek lehetővé teszik az önkormányzatok számára az épület-felújítás különböző hatásainak és előnyeinek mérését és számszerűsítését.

A fontos helyi adatok rögzítésével a városoknak lehetősége nyílik a legjobb gyakorlatok feltárására, amelyek összesítve a nemzetpolitikai döntések számára is fontos információt adnak.

Az önkormányzati megközelítés kulcsfontosságú az Európai Bizottság Felújítási Hullámának (Renovation Wave) megvalósításában, amelynek célja 35 millió épület felújítása 2030-ig, valamint az EU Zöld Megállapodás (Green Deal) 2050-re szóló klímasemlegesség elképzelésének megvalósítása.

Padova piaca a covid előtt - Fotó: Pietro Rampazzo / UnsplashSanta Giustina bazilika, Padova - Fotó: Stefano Segato / Unsplash

A Padova városáról szóló első cikkben a WorldGBC Giovanni Vicentinivel, a helyi önkormányzat fenntarthatóságért felelős tisztviselőjével és Valentina Marinóval, a GBC Italia BUILD UPON2 projektmenedzserével készített interjút.

A beszélgetés alapján a felújítási munkálatok alábbi kihívásai és sikerei körvonalazódtak:

  • Padova történelmi épített környezete
  • Földrengések és áradások: a keretrendszer adaptációja a természeti katasztrófákra 
  • Az energiaszegénység kezelése Padovában
  • A BU2 keretrendszer beépítése a város klímatervébe

Giovanni Vicentini szerint a BU2 keretrendszer adatai fontosak voltak, amikor Padova meglévő energiahatékonysági politikájának sikerét értékelték. A projekt jól kapcsolódott az önkormányzat néhány más kezdeményezésében végzett munkához is. 

A sikeres tesztidőszak után a BU2 keretrendszert beépítik Padova Fenntartható Energia és Klíma Akciótervébe (SECAP), amelynek kidolgozása előrehaladott szakaszban van. A 2030-ra vonatkozó akcióterv egy része a város épületállományára vonatkozik, amelyre Vicentini szerint az önkormányzat húsz különböző intézkedést fog bevezetni. A BU2 keretrendszer-mutatói a város módszertanának alapját képezik majd az elkövetkező tíz évben, ezen intézkedések előre haladásának nyomon követését méri.

A teljes WorldGBC cikk itt olvasható.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Energiahatékony jelzálogcímke a zöldebb európai lakáspiacért

Energiahatékony jelzálogcímke a zöldebb európai lakáspiacért

11 ország 23 úttörő hitelintézete már adaptálta az energiahatékony jelzálogcímkét.

Felvérteztek földrengések és áradások ellen egy történelmi olasz várost

Felvérteztek földrengések és áradások ellen egy történelmi olasz várost

Padovával indul a világ legnagyobb épületfelújítási együttműködési projektjeinek bemutatása.

Hiánypótlónak számít a legújabb Zöldinfrastruktúra füzet

Hiánypótlónak számít a legújabb Zöldinfrastruktúra füzet

Fontos témával, a belvárosi belső udvarok megújításával foglalkozik a sorozat 5., frissen megjelent része. 

Hirdetés