A KCAP által tervezett „Táncoló párok negyede” egy Zürich melletti iparterület átalakítása

Wangen-Brüttisellen egy gyorsan növekvő település Zürich mellett, amely további sűrűsödést tervez. Az újjáépítésre egy egykori ipari területet jelöltek ki, és a keringőt mint táncstílust vették hozzá inspirációs alapul. A „Táncoló párok negyedének” ötletével a KCAP (várostervezés és építészet), a Studio Vulkan (tájépítészet) és a Raumanzug (fenntarthatóság) nyerte meg a versenyt egy 279 lakást tartalmazó új lakókörnyék kialakítására.

Feladatuk az volt, hogy a részben beépített területet egy nagy sűrűségű, lakásokkal, irodákkal, kiskereskedelemmel és gasztronómiával rendelkező környékké alakítsák. „Meg akartuk őrizni a terület ipari hangulatának egy részét, és változatosságot, valamint koherenciát akartunk hozzáadni, hogy igazi szomszédsági érzést teremtsünk” – mondta el Ute Schneider, a KCAP partnere. 


A telket kisebb lakóházak, kompakt toronyházak és különböző iparágak – köztük a Coca-Cola magasraktára – veszik körül. A zajszennyezés is erősen befolyásolja a helyszínt, mivel egy autópálya-lehajtó közelében, egy forgalmas főútvonal mentén és a zürichi repülőtér irányában található. A kihívásokkal teli helyszín precíz tervezési megoldást igényelt.

A KCAP olyan koncepciót javasolt, amely a nagyszabású gesztusok és magaslatok ellenében a negyed a kompakt, alacsony beépítését célozza meg. Tervükben az egymásra épülő közterek élhető, védett környezetet teremtenek. Az épületek lépcsőzetes elrendezése pedig zajvédő falként működik. A lakásokat főként a védettebb tömbökbe helyezik, míg a forgalmas főútvonalat és az autópálya kijáratot rugalmas irodahelyiségekkel és penthouse lakásokkal rendelkező tömbök szegélyezik. 

Az új negyedet négy különböző tipológia jellemzi: az átriumház, a vonalas ház, a pontház és az ikerház. Mindegyik tipológia kétszer kerül alkalmazásra, olyan párokat alkotva, amelyek a terven belüli elrendezésük miatt úgy tűnnek, mintha „táncolnának” egymással.  „Inspirációként a keringőt vettük alapul, amely egy zárt állásban, gyors fordulatokkal és rögzített lépésmintával táncolt tánc két személy számára” – mondta el Ute Schneider.

 

Mind a négy tipológiát egy ferde tető köti össze, ami bőséges természetes fényt biztosít a közösségi terek és a lakások számára. A földszint eltérő anyaghasználatával együtt a homlokzatok vizuálisan három rétegre tagolódnak: földszint, test és ferde tető. A „táncoló párok” gondos elhelyezésével a KCAP egy sor nyilvános teret hozott létre a városrész belsejében. Természetes növényzettel és árnyékos kialakításuknak köszönhetően ezek a terek a felesleges esővíz visszatartására, hűtésre és saját mikroklímára is szolgálnak.

 

 

A fenntarthatóság minden KCAP-projekt szerves részét képezi. Az épülettömböket úgy tervezték, hogy részben újrahasznosított betonból, részben előregyártott fából épüljenek. A zajcsökkentés, a hőterhelés elleni küzdelem, a vízvisszatartás és a mikroklíma javítása érdekében alkalmazott intézkedések mellett a lakóparkban fotovoltaikus paneleket, zöldtetőket, hőszivattyúkat és természetes szellőzési módszereket is használnak.
 

 

KCAP | Web | Facebook | Instagram

 

Forrás: sajtóanyag
 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Az Atenor új lakóingatlanokat fejleszt Budapesten

Az Atenor új lakóingatlanokat fejleszt Budapesten

A Tóváros elnevezésű új projektben 1326 lakást alakítanak ki nyolc fázisban. A fejlesztés értéke 150-160 millió euró.

Ebben a lakóparkban nincs szükség saját autóra

Ebben a lakóparkban nincs szükség saját autóra

Lakó-ingatlanfejlesztő és autómegosztó együttműködése a Kassák Residence-ben. 

Budapest leghosszabb parkja mellett épülnek otthonok

Budapest leghosszabb parkja mellett épülnek otthonok

Egy 23 kilométer hosszú zöld folyosó egyik szakaszán épül a Thermal Zugló.

Hirdetés