Kókai András (MOME Formatervező Tanszék) diplomamunkája.

Adaptív hangrendszert tervezett Kókai András, a MOME Formatervező Tanszékének hallgatója. Mostantól lehetséges egy térben különböző zenéket hallgatnunk.

Az aura adaptív hangrendszer napjaink zenehallgatási szokásaira reflektál. Egy új akusztikai technológia segítségével lehetővé teszi, hogy egy térben több hallgató akár egymástól eltérő zeneszámokat is hallgathasson vagy ugyanazt hallgassák, de külön, a külvilágot kizárva.

Az aura egyéni, fókuszált, vagy akár közösségi, megosztott üzemmódban is használható, adaptálódva ezzel a hallgatója igényeihez.

Zenehallgatás egyénileg vagy együtt  

A beépített ultrahang hangszórók egyesével történő vezérléssel egy-egy hallgatóra irányíthatók, ezáltal külön hangterek hozhatók létre. Ebben a fókuszált üzemmódban a gyűrű függőlegesen áll. A zeneszámok egyénenként választhatók ki. A hallgatókat akár mozgásuk közben is képes követni a hangterük, melyet a visszaverődő ultrahanghullámok alapján számol ki a rendszer. 

Átállítva, vízszintes pozícióban a kifelé fordított hangszórósor lép működésbe, vagyis az adott térben tartózkodó összes személy ugyanazt a zenét hallhatja. A gyűrű ezen mozgása nemcsak a különböző akusztikai működéseket teszi lehetővé, de vizuálisan is kommunikálja a hangok irányát. 

Formarészletek és karakter 

A formaalkotás során fontosnak tartottam, hogy az új használati lehetőségek egy új zenelejátszó tárgykaraktert tegyenek indokolttá, átmenetet létrehozva ezzel a hangrendszerek és fejhallgatók világa között. Az elsőre szokatlan hatású tóruszból kialakított forma a technológiai innovációt emeli ki, és egyben a fő karakterét is megadja a tárgynak.

Egyszerű irányítás 

Az aura hangvezérléssel, valamint a talpon elhelyezkedő érintésérzékeny felülettel irányítható. A felhasználó(k) számára folyamatos visszajelzést ad a belső körgyűrűn megjelenő OLED-kijelző, melynek színe és animációja az applikáció segítségével akár személyre is szabható. A részletes beállítások mellett az egy térben jelenlevő és felismert hallgatók vizualizációja is ezen a felületen válik láthatóvá.

Témavezető:
Koós Pál DLA




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Tányér micéliumból és kenderből | MOME X SALT

Tányér micéliumból és kenderből | MOME X SALT

Fenntartható design-innováció a gasztronómia területén

Vidd magaddal az IPARTERVET!

Vidd magaddal az IPARTERVET!

Az „Ismeretlen IPARTERV - Egy tervezővállalat hőskora 1948–1970” című kiállításhoz kapcsolódó új programok a Budapest Design Week-en

Két hallgatói pályamű is elnyerte az idei Deák Erika Támogatást

Két hallgatói pályamű is elnyerte az idei Deák Erika Támogatást

Átadták a MOME Elméleti Intézetének egyik legnagyobb elismerését

Hirdetés