Ilyen az, amikor az építészet és a természet beszélget egymással.

A Woods Bagot ausztrál építésziroda alkotása az a tengerparti ház, amelynek elkészültéhez 20 évre volt szükség. Egészen pontosan a struktúra és a design ugyan készen van, építtetője szerint azonban a saját, sőt gyermekeinek életében is folyamatosan változni fog. Az ok pedig az építészet reagálása a folyamatosan változó környezeti körülményekre.

Fotó: Trevor Mein

Személyes szál is fut a történetben, a St. Andrews Beach villa ugyanis Nik Karalis tulajdona, aki egyben a Woods Bagot CEO-ja is. Az építkezés még 1999-ben kezdődött el a Mackington-félszigeten, a terv egy egyszerű nyaraló felhúzása volt, amely aztán végül érdekes kanyart vett, kísérleti objektummá vált.

Az évek során ugyanis az eredeti, visszafogott elképzelés egy öt hálószobás villává fejlődött.

Karalis szerint a hosszú építkezés egyáltalán nem szokatlan,  sok európai villa 10-30 év alatt készül el, illetve a folyamatosan  változó családi igények és a környezet valódi megértésének vágya is kitolta a befejezés időpontját.

A félsziget időjárása ugyanis nem tekinthető minden szempontból ideálisnak: állandóan fúj a szél, homokdűnék teszik instabilabbá a terepet, magas a só koncentrációja a légkörben, ami felgyorsítja az agyagok korrózióját. 

Fotó: Trevor Mein

A 25 méter széles lépcsős teraszt alatti részt is teljesen kihasználták, itt egy alsó szint található, amely a kialakítás miatt egy intimebb, védettebb helyet biztosít. A villa bejárata az épület fedett részén helyezkedik el, ahonnan egy acél rámpa vezet a medencéhez és a kabánához, a hálószobák pedig a védettebb északi részen találhatóak. Az acél, az üveg és az épületet beburkoló jarrah fa kontrasztossá teszi a villa külsejét és ugyanez igaz a belterekre is:

érdes és sima felületek, hétköznapi és finoman megmunkált anyagok szándékos egymás melletti elhelyezése a természet szépségére és lágyságára, de egyben vad mivoltára is felhívja a figyelmet.




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Eladó Breuer Marcell egyik legfontosabb épülete

Eladó Breuer Marcell egyik legfontosabb épülete

A „Breuer on the Hudson” becenevű házat Breuer egy művész házaspárnak tervezte. 

Jeles tradíciók és modern gyártás egy cseh borászatban

Jeles tradíciók és modern gyártás egy cseh borászatban

Ezt a kettőt hozza össze a CHYBIK + KRISTOF tervezte Lahofer Borászat.

Átadták az USA olimpiai és paralimpiai múzeumát

Átadták az USA olimpiai és paralimpiai múzeumát

A Diller Scofidio + Renfro tervezte épület a világ leghozzáférhetőbb múzeuma lett.

Hirdetés