Hirdetés

Bár a slite-i Cementa működése jelenleg kétséges, mert július elején környezetvédelmi okokból elvették az üzem mészkő kitermelési engedélyét.

A svéd legfelsőbb bíróság július elején azt a döntést hozta, hogy november 1-jével elveszi a német HeidelbergCement tulajdonában lévő és a gotlandi Slite-ban működő Cementa üzem mészkő bányászási engedélyét, írta meg a Dezeen. Bár a döntés krízishelyzetet idézhet elő a jelenleg is folyó építkezéseken, a gyár közben bejelentette, 2030-ra karbonsemleges technológiára áll át. 

Az ország egyetlen cementgyáraként, a Cementa a Svédországban felhasznált cement körülbelül háromnegyedét állítja elő, és egyben az ország második legnagyobb üvegházhatásúgáz-kibocsátója is, összességében az ország teljes CO2-kibocsátásának három százalékáért felelős.

A cementgyártás a globális szén-dioxid-kibocsátás körülbelül nyolc százalékáért felelős. A kibocsátás nagyrészt a cement fő összetevőjeként használt mészkő feldolgozásának okolható.

A német HeidelbergCement tulajdonában lévő Cementa szerint a döntés veszélyeztetheti a svédországi építkezési projekteket, köztük olyan nagyobb beruházásokat is, mint a stockholmi Slussen és Förbifart infrastrukturális projekteket, valamint a göteborgi Västlänken alagutat.

Néhány nappal a döntés után a HeidelbergCement bejelentette, átalakítja slite-i gyárát, úgy, hogy a svédországi üzem „elnyelje” a széndioxid-kibocsátást. A vállalat állítása szerint ha a 2030-ra befejeződő fejlesztés elkészül, a technológia révén képesek lesznek a slite-i gyár teljes széndioxid-kibocsátását, azaz évi 1,8 millió tonna széndioxidot megkötni és tárolni. A cég még nem döntötte el, melyik létező technológiát választja, de az üzem igazgatója elmondta, jelenleg több ígéretes technológia is rendelkezésre áll, melyek olyan kémiai vegyületekre épülnek, amelyek képesek elnyelni a szén-dioxidot a gázokból.

Arról egyelőre nem tudni, hogy a bírósági döntés, hogyan befolyásolja az átalakítás terveit. 
 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Rengeteget spórolhatnak a társasházak, ha még most szigeteltetnek

Rengeteget spórolhatnak a társasházak, ha még most szigeteltetnek

2021-től még tovább szigorodnak az épületenergetikai előírások.

A TriGranit kettős sikert aratott a 2019-es International Finance Awardson

A TriGranit kettős sikert aratott a 2019-es International Finance Awardson

A nemzetközi díjjal többek között az ágazati tudást ismerik el. 

Várnai Gyula site specific fényinstallációja Rómában

Várnai Gyula site specific fényinstallációja Rómában

Egy barokk templomban mutatják be Várnai Gyula Munkácsy díjas képzőművész One of the Few Moments II című site- specific fényinstallációját.

Hirdetés