Kókai András diplomamunkája

Kókai András, a MOME Formatervező Tanszék hallgatója diplomamunkájában egy olyan rendszert dolgozott ki, melynek köszönhetően egy térben több hallgató egymástól eltérő zeneszámokat is hallgathat, vagy akár hallgathatják ugyanazt is, de külön-külön, a külvilágot kizárva. Az aura adaptív hangrendszer egy új akusztikai technológia segítségével reflektál napjaink zenehallgatási szokásaira.

Na de hogy működik?
A beépített ultrahang hangszórók egyesével történő vezérléssel egy-egy személyre irányíthatók, ezáltal külön hangtereket létrehozva. Ebben a fókuszált üzemmódban a gyűrű függőlegesen áll.

A hallgatókat akár mozgásuk közben is képes követni a hangterük, melyet a visszaverődő ultrahanghullámok alapján számol ki a rendszer.

Átállítva, vízszintes pozícióban a kifelé fordított hangszórósor lép működésbe, vagyis az adott térben tartózkodó összes személy ugyanazt a zenét hallhatja. A gyűrű ezen mozgása nemcsak a különböző akusztikai működéseket teszi lehetővé, de vizuálisan is kommunikálja a hangok irányát. 

Hangrendszer vagy fejhallgató?
"A formaalkotás során fontosnak tartottam, hogy az új használati lehetőségek egy új zenelejátszó tárgykaraktert tegyenek indokolttá, átmenetet létrehozva ezzel a hangrendszerek és fejhallgatók világa között. Az elsőre szokatlan hatású tóruszból kialakított forma a technológiai innovációt emeli ki, és egyben a fő karakterét is megadja a tárgynak" - mondja Kókai.

Az alábbi videóban részletesen is bemutatja az aurát annak tervezője. Igazán izgalmas az eszköz működése, kattints a részletekért!

Témavezető: Koós Pál DLA




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Az RDAI iroda bemutatkozásával folytatódik az Architectural Matters sorozat

Az RDAI iroda bemutatkozásával folytatódik az Architectural Matters sorozat

Denis Montel és Julia Capp március 30-án tart előadást a MOME-n.

Victor Vasarely ma is aktuális

Victor Vasarely ma is aktuális

Op-architektúra projektkiállítás 2023. június 25-éig tekinthető meg Pécsett a Múzeum Galériában.

Elviselni, megjavítani, helyettesíteni vagy újat teremteni?

Elviselni, megjavítani, helyettesíteni vagy újat teremteni?

Március 21-én tart előadást Dr. Érdi Péter a komplex rendszerek világhírű szakértője, a Repair című könyv szerzője a MOME-n.

Hirdetés