Valódi teaszoba is tartozik ehhez a házhoz, amelynek tervezésében Frank Lloyd Wright is inspirálta az építészt. Erről szóló cikkünket a 100-as, 2012/8-as lapszámból közöljük.

Nem számít procc, státuszdefiniáló környéknek az a kertvárosi negyed, ahová ezt a házat építették. Már a helyválasztás is a tulajdonosok „másként gondolkodó" természetéről árulkodik. Nem jelet, gazdasági vagy társadalmi pozíciót beszintezve üzenő, vagy éppen rögzítő szimbólumokkal terhes házat kívántak emelni. Arra törekedtek csupán, hogy a majdani testhezálló keretet adjon a mindennapoknak.

Ám az egyszerű program sem egyszerű soha. Sok okos kérdést, és sok érvényes választ kíván. Mindenekelőtt pedig képességet arra, hogy a magazinok, vagy az ismerősök példáin megtapasztalt megoldásoktól az új megbízók elrugaszkodhassanak. Komoly tétje van ugyanis a tervezést megelőző megbízói koncepcióalkotásnak. A jó és a rossz irányadás egyaránt rögzül. Akár életre szóló bosszúság is maradhat, ha elhamarkodott döntés szab teret, határoz meg szinteket, tájolást. Itt és most a bölcs megfontolások ékes és szerencsés bizonyosságaival találkozunk. Néhány olyan alapvető állítással, melyekre máskor nem is igen fektetnek hangsúlyt. Itt időben és kellő határozottsággal mondatott ki: nincs pince!

Pagodaszerű hatást kelt a dísztó felett lebegő teaszoba

A megbízók még egy alapvetésben voltak biztosak, mielőtt a ház tervezésébe fogtak volna: imádják Wrightot. Azok a terek, arányok, hangulatok, amelyek Frank Lloyd Wright építészetében letisztulva, kézenfekvő egyszerűségként hatnak, számukra − amikor új házban kezdtek gondolkozni − otthonos, szeretett, nélkülözhetetlen inspirációt adott. Így lett. Wright szelleme átlengi a házat. Részben mert ifjúi éveiben maga is a keleti, japán építészettől inspirálva alkotott, részben mert itt is, a háznak ékességet, karaktert, különös ízt, legendát adva a nappalihoz egy valódi teaszoba is tartozik.

Félig elkülönült pavilon, amely egy parányi, de a nyári hőségben nagyon hálás dísztavacska fölött lebeg. Jelenléte meghittséget és meditatív csendet sugall. Kizárólag teaszertartások rituáléira szolgál. Formai értelemben pedig egyértelműen a ház külső képének meghatározó karaktereleme. Minden fala üveg. Terét a vénasszonyok nyarának meredeken beeső nappászmái fényzuhataggal árasztják el.

Izgalmasan sodródnak egymásra a tetősíkok

Alapvetően földszintes élet van itt, bölcs döntés. Az emelet lezárható, ha a gyerekek kiröppennek, a szülők, amikor őket is, mint mindenkit, az öregség fogadja majd, kényelmesen élhetik az életüket. Nincs lépcsőzés. Nincs küszöb. Kényelem van. Belső tér és kert optikailag is, fizikailag is összenőtt. És színekben is. Bentről, mondjuk a ház spirituális és térszervezési magját alkotó központjából, a konyhából, ha körültekintünk, a szem minden irányba kifut. Átlátni a pulton, de az étkezőn, a nappalin át kilátni a kert felé is. Nincs bezártságérzet, s a kényelmes ház nyugalma a természet erős jelenlétével kiegészülve hat.

A nappali tervezése egy klasszikus modernista bútorral, a harmincas-negyvenes évekbeli, aukción talált kanapéval kezdődött. Ezt kellett helyzetbe hozni, ennek kellett főszerepet adni. A térnek eztán lehetett csak e bútor köré szerveződnie. Stílusa azonban irányt szabott a nappali és étkező közötti áttört elválasztófalnak is. Ehhez a letisztult, egyszerre modern, ugyanakkor kortalan minőséghez természetesen kapcsolódnak az üvegfalak wrightos, vízszintes osztásvonalai. Lehetne ez a ház sokkal hivalkodóbb is.

Természetes fény tölti színültig a konyha terét is

Megépültének minősége, részletképzése okán ugyanilyen léptékű vállalkozással másutt talán sokkal nagyobb hangsúly fekszik a beépült érték láttatására. Itt nem. Szándékosan nem. Pontosabban a tulajdonosok habitusából adódóan nem. Mértéktartás és személyesség. Ez a két alapelv kormányozta a tervezés és építkezés során fölvetődő válaszút előtti döntéseket. Nem szükséges okvetlenül egy vadonatúj bútorsor, ha az előző lakásban, házban már bevált. Átjön, új helyet talál magának, és folytatja szolgálatát. Nem válik pusztán egy költözés miatt automatikusan szemétté.

Ez a ház hosszú távra készült. Takarékos és felelősségteljes. Klimatikai rendszerét is földhőt keringető falfűtés táplálja. Egy ekkora ház nincs meg csak úgy magától, azt üzemeltetni muszáj. Ha körbejárja a nap, s alatta a földben víz található, akkor földhőszondákkal, motoros naplamellás redőnyökkel a ház hőmérséklete magas szinten szervezett klímaprogrammal finomhangolható. Ez is a koncepció része, miként a természetes anyagok használata is. A cink, a terméskő, a fa. Modern, korszerű, de a bevált ősi alapértékek fenntartásával az. Bölcs nyugalom. Derű. Ez árad belőle.

Tervezés: 2010 – 2011
Kivitelezés: 2011
Telek területe: 1435 m2

Tervező: Bolla Ákos, Litkey Csaba – Bolla és Gregersen Kft.
Belsőépítészet: Litkey Csaba, Szepesi Zsuzsa – Litkey Design Kft.


További képek a cikk végén található galériában!
 




Ha tetszett a cikk, és szeretnél előfizetni magazinunkra, itt teheted meg.

Kapcsolódó cikkek

Először került a piacra Tivadar Balogh díjnyertes háza

Először került a piacra Tivadar Balogh díjnyertes háza

Az Amerikában született, magyar származású építész egykori családi házát most bárki megvásárolhatja.

Egy ház, amelyet Tarkovszkij filmje ihletett

Egy ház, amelyet Tarkovszkij filmje ihletett

A téglafalú Nithurst farm belső terei megelevenítik az orosz Sztalker című filmet.

Gyerekszoba csillagos égbolttal

Gyerekszoba csillagos égbolttal

Koppenhágában nehéz dolog a homlokzathoz hozzányúlni, ezért inkább a meglévő keretekkel tették izgalmasabbá a házat.

Hirdetés